19 Temmuz
#12295983

Ford Transit Teknik Hata

2010'dan bugüne Ford transit kullanmaktayım. En fazla iki senede bir yeni modelini almaktayım. Şu anda kullandığım transiti 3 ay önce sıfır aldım. henüz ilk yağ değişim zamanı bile gelmedi daha 18000 km'de olan aracım motor arızası verdi. Aracı servise gönderdim servisten geri gelen cevapta aracın devam eden garantisine sokamayacakları ve ücretli onarım yapacaklarını söylüyorlar.


Daha önceki tüm transit kayıtlarım bakımlarım servislerde mevcut böyle bir müşteri memnuniyet anlayışı olamaz Ford'u seçerek yanlış mı yapıyoruz anlamış değilim. Bugüne kadar hep tavsiye ettiğim araç bu saatten sonra kullanılmaz hale gelmiş üreticinin teknik hatasını müşteriye yansıtmaları düpedüz yanıltıcılık. Ekmek teknemizle oynanmamalı. Buradan yetkililere sesleniyorum ilgilenmeleri bekliyorum.

Ersin Ersin 10.034 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ersin19 Temmuz

    Buradan Ford transit alıyım da ticaret yapayım diye düşünen tüm esnaf arkadaşlara sesleniyorum. Kesinlikle Ford transit tercih etmeyin sattıkları araçların bir çoğunda teknik hata olup motor sıkıntısı vermektedir ve garantiye aracı sokmamaktadırlar. 25000 lira benden talep ettiler herkes kolay paranın peşine düşmüş koskoca Otosan Ford bu duruma düşürüldü yazıklar olsun benim 3 aylık 18000 km deki aracımın teknik hatasını halledemeyen holding e yazıklar olsun bunlara güvenipte kimse ticaretini riske atmasın çok iyi araştırın iyi düşünün yarı yolda kalmayın eskiden alırsın Ford olursun lord denirdi şimdi ise benim tek diyeceğim alırsın Ford olursun cort!

  • Ersin19 Temmuz

    Hala telefonda arayıp konuyu çözüm e ulaştırmayacaklarını söylüyorlar arkadaşlar kesinlikle Ford transitin yeni kasalarını ve servis desteğine güvenip Ford almayın Ford Türkiye bitmiş

  • Ford Temsilcisi19 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları