03 Ekim 2018
#10983813

Ford Transit Sorunu!

6 ay önce şirketim için aldığım Ford transit aracımın aldığım günden bu yana park sensör çalışmıyor. Tekirdağ bayi ve servisi erkan otomotiv ile iletişime geçtiğimde araza tespiti yapılıp giderilemedi. Bizde bu şekilde kullanmaya devam ettik. 15 gün önce yolda kaldık. Araç çalışıyor, debriyaj işlem yapmıyordu. Çekici ile servise çektik. Debriyaj balatasının sıyırdığını krank keçesinden yağ kaçırdığını, bu arızanın garantiye girmediğini ve masrafı olduğunu söylediler.


16000 km'deki bir araç böyle bir arızada garantiye girmiyorsa nasıl garantiden bahsedilir. İki haftadır serviste yatıyor araç. Ticari zararım bir yana, esnafın alay konusu oldum. Eşimin ve kardeşiminde sahip olduğu Ford markası ne yazık ki beni hayal kırıklığıma uğrattı. Genel merkez ile defalarca kez yaptığım telefon görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Mağduriyetim giderilmez ise üzülerek Ford markasını gönlümden sileceğimi belirtmek isterim.

Tc Tc 6.516 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi04 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları