26 Nisan
#11896526

Ford Transit Amortisör Rulman Arızası Ve Garantisi

2017 model 2018 yılı mayıs ayında trafiğe çıkışlı Ford transit 350l marka araç sahibiyim. Aracım henüz 32800 km'de ve 2 yıl resmi garanti 3 yıl firma garantisi altındadır. Aracımın bakımlarını garanti kapsamından çıkmaması için yetkili serviste yaptırmaktayım. Aracım direksiyon döndürme esnasında her zaman ve düz yolda giderken aralıklı gıcırtı ve titreme yapmaktadır. Yetkili servise götürdüğümde amortisör rulmanının arızalı olduğunu ve 560 TL değişim ücreti olduğunu belirttiler. Ford merkezini aradığımda kullanıcı hatası olduğunu kendi sorumluluklarında olmadığını belirttiler.


Arabam konusunda son derece titizim ve aracı sadece uzun yolda çok sakin kullanmaktayım. Firmamızda aynı araçtan aynı anda alınmış 2 ürün bulunmakta ve diğeri 60000km'dedir. Diğer araçta bu problemi yaşamamama rağmen daha az ve daha yumuşak kullanılan aracımda bu problem oluşmuştur. Herhangi bir rulmanın arıza yapması olasıdır. Doğrudur. Ford bu arızanın rulmandan değil de benden kaynaklandığını nasıl belirtebilir.


Garanti kapsamı bu rulmanı karşılamamakta mı? Ford Otosan aracının arızası nedeniyle benim mağduriyetimi gidermek yerine beni suçlamakla ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Ben hatamı anladım. Tek hatam Ford markasını kullanmam. Daha önce Ducato kullanıyordum ve garanti süresinde arıza yaşamadım. Garantisi bittiğinde benzer bir arıza yaşadığımda da arızayı üstlendiler ve arızamı ücretsiz giderdiler. Nasıl olur da Ford gibi büyük bir firma böyle amatörce davranır anlamış değilim.

Orhan Orhan 5.755 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Orhan02 Mayıs

    2017 model 2018 yılı mayıs ayında trafiğe çıkışlı Ford transit 350l marka araç sahibiyim. Aracım henüz 32800 km'de ve 2 yıl resmi garanti 3 yıl firma garantisi altındadır. Aracımın bakımlarını garanti kapsamından çıkmaması için yetkili serviste yaptırmaktayım. Aracım direksiyon döndürme esnasında her zaman ve düz yolda giderken aralıklı gıcırtı ve titreme yapmaktadır. Yetkili servise götürdüğümde amortisör rulmanının arızalı olduğunu ve 560 TL değişim ücreti olduğunu belirttiler. Ford merkezini aradığımda kullanıcı hatası olduğunu kendi sorumluluklarında olmadığını belirttiler. Arabam konusunda son derece titizim ve aracı sadece uzun yolda çok sakin kullanmaktayım. Firmamızda aynı araçtan aynı anda alınmış 2 ürün bulunmakta ve diğeri 60000km'dedir. Diğer araçta bu problemi yaşamamama rağmen daha az ve daha yumuşak kullanılan aracımda bu problem oluşmuştur. Herhangi bir rulmanın arıza yapması olasıdır. Doğrudur. Ford bu arızanın rulmandan değil de benden kaynaklandığını nasıl belirtebilir. Garanti kapsamı bu rulmanı karşılamamakta mı? Ford Otosan aracının arızası nedeniyle benim mağduriyetimi gidermek yerine beni suçlamakla ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Ben hatamı anladım. Tek hatam Ford markasını kullanmam. Daha önce Ducato kullanıyordum ve garanti süresinde arıza yaşamadım. Garantisi bittiğinde benzer bir arıza yaşadığımda da arızayı üstlendiler ve arızamı ücretsiz giderdiler. Nasıl olur da Ford gibi büyük bir firma böyle amatörce davranır anlamış değilim

  • Orhan30 Nisan

    Alakanız için teşekkür ediyorum. Mağduriyetimin en kısa zamanda olumlu şekilde giderilmesini bekliyorum

  • Ford Temsilcisi29 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları