13 Şubat
#11582020

Ford Suçlu Olduklarını Bildikleri İçin Para Teklif Ediyorlar

12.08.2018 'de Ford Couier 2017 model 14000km olan aracımla karşı tarafın %100 suçlu olduğu bir kazaya karıştım. Aynı tarihte Ford yetkili servisine giden aracım 23.01.2019 'da servisten çıktı. Bu süreçte Türkiye'nin en çok satılan ticari araçlarından biri olduğu iddia edilen aracımın motor tesisatı bir türlü üretilipte gönderilmedi. Yetkili servis defalarca parça talep mailleri attılar fabrika bugün yarın diyerek hem kendi yetkili servisini mahcup etti hem beni hem de markayı kötü ettiler. Bu nasıl bir marka bir tesisatı üretip göndermezler. Serviste geçen yaklaşık 6 ay süre zarfında servis elinden geldiği kadar ikame araçlarla yardımcı olmaya çalıştılar ama benim işimi gören araçlar değildi. Yine de servisin hassasiyetine teşekkür ederim.


Ocak ayında Ford genel müdürüne sosyal medyadan ulaştım aracın değişimini talep ettim. Bu talebim üzerine aylardır üretilemeyen parça 3 gün içinde geldi. Yalan yanlış geldiğini tahmin ettiğim bu parça takılan aracımı teslim aldım. Neden yalan yanlış diyorum çünkü 1 hafta sonra eşim, kızım ve 10 aylık bebeğim şehirler arası yolda dağın başında kaldılar. Motordan duman çıkmış ve bir daha çalışmamış. Eşim bildirir bildirmez Ford çağrı merkezini aradım çekici geldi en yakın yetkili servise götürdü aracı. Yetkili servis 3 gün aradı hatanın nereden kaynaklandığını bu süreçte her aramamda ustalarımız araştırıyor dediler, sanki motoru baştan imal ediyorlar.


Sonrasında yetkili beni arayıp motor gelen bir hortumun iyi sıkılmadığını ondan hava yaptığı; bence düpedüz yalan olan şeyleri söyleyip aracınız hazır dediler. Neden yalan diyorum bir hortumun düzgün takılmadığını 3 gün arayan servis mi olur. Bence gelen tesisat yanlıştı motora da zarar verdi 2 gün doğru tesisatın gelmesini beklediler sonrada takip aradılar. Ben yolda kalma anında genel müdür beye hemen yazdım markanızda bir tek ben mi mağdurum yoksa herkes mi diye, haliyle bir rahatsızlık hasıl oldu. Tahminimce serviste parçanın yanlış olduğunu tespit edince hemen yenisi geldi takip tamam dediler.


Motorda ne kadar zarar var hiç bilmiyorum. İşin acınası tarafı müşteri olarak kandırıldığımı düşünüyorum. Neymiş hortum sıkılmamış. Benim şikayetim ve araç değişim talebim üzerine 3 kez arandım, birinde ilgileniyoruz dediler. Diğerlerinde 3000 TL para teklif ettiler, feragat karşılığında tabii. Suçlu olduklarını bildikleri için para teklif ediyorlar. Bir tek kendi menfaatleri olduğu için imza alıp işi kapatacaklar. Şikayetçiyim.

İrfan İrfan 3.118 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İrfan14 Şubat

    Şikayet Var yetkillilerine sesleniyorum şikayetimin başlığı neden değişti? Teşekkürler.

  • İrfan14 Şubat

    Biraz önce aradılar aynı şeyi çevirip duruyorlar, aracın neden aylarca bekletildiğine dair bir cevap yok özür yok 3000 TL verelim feragat karşılığında diyorlar, müşteriyi aydınlatma dertleri yok laf olsun diye değerli müşteri diye başlıyorlar lafa. Aracımla ilgi bir video hazırlayacağım bir ay içinde sosyal platform da izleyebilirisiniz. Ayrıca Türkiye'nin en çok takip edilen sosyal kanallarının bir kaçının sayfasında da eş zamanlı yayınlanacak. İlk olarak aracın servise girişinden çıkışına kadar olan süreci anlatacağım ve başka şeyler de olacak. Buradan da duyurmuş olayım.

  • Ford Temsilcisi13 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları