Ford Sıfır Müşteri Memnuniyeti

Abdullah Abdullah22 Temmuz 13:47

41 **06 plakalı Ford Mondeo 2000 CC marka ve modelli aracımızı İstanbul 'da bulunan Şahsuvaroğlu Ford yetkili bayi ve servisine bakım için götürdüm. Bakım aşamasında ; direksiyon simidinin eridiğini, start/stop tuşunun çatladığını ve çakmaklık etrafındaki ambians ışık dağıtıcısında çatlayarak kırıldığını ve garanti kapsamından değiştirilmesini istedim.

Servis aynı günün akşam saatlerinde direksiyon simidinin garanti kapsamında değişeceğini ancak diğer parçaların Ford garanti departmanı tarafından reddedildiğini söyledi. Neden diye sorduğumda ise ; dış etken kaynaklı dediler.

Şimdi ben burada sormak isterim ; peki diyelim ki çakmaklık etrafındaki ambians ışık dağıtıcı ( ki buraya el bile girmiyor ) dış etken kaynaklı döküm döküm dökülüyor ekte fotoğraflarını paylaştığım ve çatlamış olan start/stop tuşu nasıl bir dış etken kaynaklı bu hale gelmiştir? Defalarca Ford müşteri hizmetlerine aktardım, aracımın incelenmesini rica ediyorum dedim lakin Türkiye de ki her satıcı gibi kanunların yetersizliğinden Ford yetkilileri kekeleyip durdular. Fotoğrafları ekte tüm kamu oyunun bilgisine sunuyorum ve ısrarla beyan ediyorum ki bu marka aracının ve kendi hatasının arkasında durmuyor, yetmemiş gibi de servisimiz size 150 TL destek sağlayacak deyip lütuf olarak addediyorlar. Bu vesile ile tüm dünya üzerinde bulduğumuz ya da bulacağımız Ford fabrikalarına, ülkemizdeki sosyal platformlarda ve görsel basında ekte sunduğum bu fotoğrafları paylaşarak dünya para olan bu aracın Ford tarafından hata kabul edilmediğini teşhir edeceğim.

Cevaplar

profile-icon Abdullah 22 Temmuz 14:21

Ben o telefon numarası kaç defa aradım siz biliyor musunuz? Bu markayı maalesef mahvediyorsunuz, sizi diğer ülkeler de ki Ford fabrikalarına dahi anlatacağım. Alman markalarının müşteri memnuniyeti yönetimini yahut olay değerlendirme kriterlerini incelemeniz size kazandıracaktır aksi halde yarın o bir gün biri gelip zaten markaya zarar veriyorsunuz diye hepinizi kovacak.

Ford Logo Ford 22 Temmuz 13:48

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fuat 22 Temmuz 19:31  

    Al bak ben bu şekilde deşifre ediyorum

    np_image2 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler