Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ford Sıfır Araç Sorunu

3.186görüntüleme
Fatih
Fatih 03 Kasım 2020 11:03

2020 temmuz aynın sonunda Ak Oto'dan aldığım sıfır km Ford Focus aracım aldığımın ikinci gününden beri ekranda ESP ve el freni arızası vermekte. Sürekli olarak servis gerekli yazmaktadır. Firmayı defalarca aramama rağmen yazılım hatası olduğu yazılım beklendiği söylendi. En son ekim sonuna kadar gelecek dendi. 

Kasımın 2'sinde aradım gelmedi mi yazılım diye bana söylenen aynen şu sen gelmişsin aracın tamir olmuş dedi. Gerçekten şok oldum. 

Tüketici Mahkemelerine gideceğimi söyledim bugün de ama nafile hala ilgilenen yok sanırım mahkemeden başkada çare kalmadı. Bu markayı bir daha asla tercih etmeyeceğim.

Ford Logo
Ford03 Kasım 2020 11:17

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler