Ford  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Ford Sıfır Arabada Micron Değerleri Farklı Vidalarla Oynanmış

1.904görüntüleme
Aslan
Aslan 11 Ağustos 2020 22:11

Ford bayisinden sıfır araç siparişi verdim. Aracı teslim aldıktan hemen sonra ekspere götürdüm. Eksperden çıkan sonuç tavan 250 micron diğer yerler 170 180 micron sağ çamurluk ve motor kaputu 110 micron ve kaput ile çamurluk vidaları açılmış. 

Normalde micron değeri +-10 20 oynar bu kadar fark olması normal değil. Sıfır araç diye aldık aracın her yerinde boya farklı yapılmış. Şikayet oluşturduk Ford merkezin cevabi bunların normal olduğunu söyledi. 

Ford ayıplı mal satıyor ve aracın başına gelen sıkıntıyı düzeltip müşteriye bilgi vermeden gizlice yutturmaya çalışıyor. Aracın gerçek bir sıfır araç ile değişimini veya ücretin iadesini istiyorum.

Ford Logo
Ford12 Ağustos 2020 08:17

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Aslan
Aslan08 Eylül 2020 21:53

Ford gibi büyük bir firmaya yakışmıyor. Bayiden teslim alıp expere gidip tekrar bayiye dönmem 1.5 saat ancak sürdu. Hiç şüpheye yer bırakmadan sıfır aracın kaput ve çamurluğunda sökülme olduğunu tespit etmeme rağmen ve aracın kesin kusurlu olduğunu bilmelerine rağmen aracımı değiştirmiyorlar. Ayrıca kendi Ford bayilerindede eksper yaptırdım yine aynı sonuç. Kendi bayileri bile aracı satacağım zaman değişen olarak kabul edeceklerini ve ona göre fiyat vereceklerini söylüyorlar. Tek çaremiz adalete siğinmak. Davalık olduk inşallah hakkımız olanı alırız. Ford mu bir daha tövbe.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler