Ford Sıfır Aldığım Araçta Bagaj Kapağı Boyalı Çıktı

Ahmet Ahmet29 Şubat 15:17

2017 yılında atılgan Ford bayisinden Otosan indirimi ile aldığım Focus hb aracımı model yenileme amacı ile satmak istedim. 3 yıl boyunca ne kaza ne boya ne değişen parçası olmadı. Aracım sadece bakımdan bakıma yetkili servise gitti. Aracımı alacak firma tarafından yapılan ekspertiz sonucu bagaj kapağımın yarısının boyalı olduğu çıktı. Boyasız hasarsız diye belirttiğim aracım beni Ford Otosan ve atılgan bayi sebebiyle mahcup duruma düşürdü. Sıfır aldığım araçta nasıl bagaj boyalı çıkar. Kime güveneceğiz. Bayiler ve OEM bile kandırma peşinde. Konuyla ilgili Ford Otosan' dan bir aksiyon gelmez ise dava açacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 02 Mart 21:33

Bugün İzmir Cetaş yetkili servisinizde yapılan detaylı boya ekspertizi sonrasında da arka bagaj kapağımın yarıdan aşağısının boyalı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sıfır aldığım bir araçta böyle bir durum ile karşılaşıyor olmam tarafıma ayıplı mal teslim edildiği anlamına gelmektedir ve mağduriyetimin giderilmesi ve bu konula ilgili durumun başlıca sorumlusu olan atılgan Ford bayisi hakkında aksiyon alınmasını rica ederim.

Ford Logo Ford 02 Mart 07:59

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler