Ford Servis Müşteriyi Oyalıyor

Vesile Vesile25 Temmuz 10:11

3 yaşındaki Ford Focus arabam kemirgen azabına uğradı. İzmir Gaziemir'deki servise götürüldü. Garantiye bu olay girmediği için, kaskom da kemirgen hasarları ibaresinin olması nedeniyle, hasar yekununu kasko karşılayacak. Gümrüklerin kapalı olması neden gösterildi. Parçaların temin edilememesine. Ancak o kalktı yanlış parça geldi efendim arkadaş numarayı yanlış yazdığı için denildi. Belki her telefon edişimde motor indirildi. Bu bu kadar basit iş mi bilmem. Ya bayan olduğum için. Durumu mu arz ettim. 84 yaşında kayınvalidemi baktığımı, kısa sürelik de olsa dışarı yakın yerlere gidip dolaşmaya, hava almaya ihtiyacım olduğunu dile getirdim. Benim araba ile ilgilenen kişi durumu çok iyi idare ediyor. Ama o kişiye söylediğim gibi ben fazlası ile idare ettim artık sigortalar attı. Tam 2 ay oldu geçiyor. Daha hafta sonuna teslim etmeye çalışacağız ifadesinin gerçekliğini yaşayamadık. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Vesile 11 Ağustos 09:25

Eh ben daha ne yazayım. Bu hatta bol bol müzik dinlemek için mi arayacağım. Ya da benim bilgim yok ilgili arkadaşlara durumunuzu ileteceğim. Onlar size dönecekler demesini mi dinlemek için arayacağım. Gerçekten topunuzun Allah cezasını versin. Canımdan bezdirdiniz. Belki de insanları böyle caydırma peşindesiniz. Bunun başka açıklaması olamaz. Bu marka insanlarla dalga geçiyor. Anlaşıldı Ford dan uzak dur herkesi bu konuda bilgilendirmek te benim görevim oldu, bundan böyle.

profile-icon Vesile 07 Ağustos 01:10

Beni canımdan bezdirdiler. Yalan dolan hat safhada. Ben böyle kepazelik görmedim. Lütfen iyi kulak verin kesinlikle Ford almayın yetkili servislerini hiç güvenmeyin. Benim bildiğim aracın orijinal parçasını yetkili servise güvenip oraya teslim edersin. Hayır bunlar düpedüz insanları dolandırmaya çıkmışlar.

Ford Logo Ford 27 Temmuz 08:37

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler