sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Servis Mağduriyeti

Fatma Fatma07 Ekim 2019 15:34

Ford Fiesta aracımın şanzımandan dolayı servise bıraktım. Buna karşılık servis ücreti ödeyerek sorunun kaynağı hakkında servis yetkilisi arızanın tespit edilip ve fiyat konusunda bilgi verildikten sonra onay verilirse yapılacağını verilmezse geri iade edileceğini demişti. Fiyat fazla çıkınca servisten almak istedim ama şanzımanı paket yapılmış olarak teslim edeceklerini çekici çağırıp aldırtmam gerekliğini söylediler. Şanzımanın başka hangi ustaya götürdüysek işinin bittiğini söyledi.

Ben Ford yüzünden mağdur oldum. Servisten almak istedim diye böyle bir tavırla karşılaştım. Onay verseydim yapılmak için parçalanmıştı zaten geri isteyince toplayamayız size dedik. Paketletip elimize teslim ettiler. Şimdi daha maliyetli fiyatla dışarıda yaptırmak zorunda kaldım. O zaman servisler niye var. Bütün yasal haklarımıda kullanmak istiyorum. Gerekli resimler tuttanaklarda elimde.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Fatma 10 Ekim 2019 08:16

Sayın Ford yetkilileri müşteri temsilcisi arayıp zaten olması gerekliymiş. Şanzıman kesilip biçilecekmiş arıza tespiti içi. Tribünü falan kesmek nedir. Onay vermediğim tamir için. Teşekkürler her şey için.

Ford Logo Ford 07 Ekim 2019 15:35

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler