24 Nisan
#11883639

Ford Servis Mağduriyeti!

Ankara Ford Otokoç servisine "sileceklerden su gelmemesi" sorunu nedeniyle 16/04/2019 tarihinde 09.30'a randevu alarak gittim. Bu basit işlem için ve randevu alıp gitmeme rağmen 2 saat bekletildim. 2 saat sonunda da aracınız önden darbe almış denerek garanti kapsamında yapılamayacağı, silecek motoru ile silecek şu haznesinin kırıldığı söylenerek yaklaşık 400 + KDV fiyatla yapabilecekleri söylendi, bende madem silecek haznesi kırık neden silecek sularının yere dökülmediği sorduğumda cevap alamadım ve şüpheye düşerek servisten ayrıldım. Şaşmaz Oto sanayisine uğrayarak Ford tabelası olan rastgele bir servise girdim ve sileceklerden su gelmediğini bir bakmasını istedim. Yaklaşık 5 dakika içinde elini sağ teker davlumbazına sokarak 1 TL büyüklüğünde bir keçe çıkardı ve tüm silecek suyu döküldü, yerine yeni keçe takarak sorunu halletti. Ne olmuş diye sorduğumda keçe kirlenmiş yenisi ile değiştirdim dedi ve bu işlem için 40 TL istedi.
Çalışan silecek motorunu arızalı diye değiştirmeye çalışan bu servis yetkilileri yüzünden neredeyse kandırılacaktım ve garantili arabam olmasına rağmen oto sanayisine giderek mağdur edilmiş durumdayım.

Hakan Hakan 2.573 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan17 Haziran

    Konu ile ilgili gereksiz yaptıkları aramalar dışında bir çözüm ya da özür sunmadılar. Siz siz olun bakım için bil servise uğramayın!

  • Ford Temsilcisi24 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları