sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Servis Başka Parça Takmış!

Murat Murat20 Aralık 2019 03:21

34K***7 plakalı kamyonumu Balıkesir Erdeğer Ford Truck yetkili servisinde hasarından dolayı kaskomdan onarıp yaptırmıştım, onarım yapılırken anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirmişlerdi. Dalga geçer gibi 3 defa beni İstanbul'dan Balıkesir'e aracın yapıldı diyerek çağırıp teslim etmeyip servislerinde aç susuz sandalyelerde yatırıp süründürmüşlerdi, yapılan onarımda kamyonumun kabini değişmişti. Fakat aracımı teslim aldıktan sonra kapılar kapanmadığını, yağmur yağdığında tavandan su almaya başladığını, cam fitillerinin oturmadığı fitillerin yerinden çıktığını, kabinin her tarafından ses geldiğini, arabanın içini soğuk hava girdiğini gözlemledim.

İstanbul da aracıma ekspertiz yaptırdığım da kamyonuma ait orijinal numaralı kabinin takılmadığını uydurma bir şekilde başka model bir kabinin takıldığı raporunu almış bulunmaktayım.Ford markasının bir yetkili servisi nasıl böyle bir hukuksuz işleme cesaret edebilir? Elimde ki rapor ile birlikte önce Erdeğer hakkında Cumhuriyet başsavcılığı'na TCK 158 md. Ticari faaliyet sırasında şikayetçi olacağım, hukuk mahkemelerinde Ford Otosan ve Koç Holding firmalarına da maddi manevi tazminat davası ikame edip konuyu tüm ulusal yazılı ve görsel basında paylaşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 20 Aralık 2019 07:57

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler