Ford Servis Bakımında Araca Yapılan Hasar

Seçkin Seçkin28 Ağustos 22:22

Ford Kuga marka aracımı İzmir'de yetkili bir servise 45 bin bakımına götürdüm. Aracıma bir servis elemanı tarafından on kapı üzeri tavan altı matkapla bilerek ve kastı delindi. Servisten aracımı alıp çıktığımda verdiğim bir molada on şoför kapı üzerinde bir delik ve üzeri mobilyacıların kullandığı tıpa ile yapıştırılmış. 

Bunları görünce deliye döndüm ve hemen müşteri hizmetlerini aradım. Tarih 19 Ağustos 2020 de tarafıma bilgilendirme mesaj geldi (3634274 jok8 ) ve o günden bugüne kadar beni hiçbir Ford temsilcisi aramadı. Aracımı ertesi gün servise götürdüm gerek servis müdürü gerekse servis kayıt yetkilisi tarafından sakinleştirerek kamera kayıtlarından olayı tespit edemedik dediler ve aracımı dışarıda bir yere yaptırdılar. 

Kısacası Ford markasını ve ilgisiz bir müşteri hizmetleri vede bunları bilip de gerekli uyarı ve müşteriyi arayıp sormayan Ford genel müdürlüğünü şiddetle protesto ediyor ve kınıyorum. Benim başıma gelen olaylar harfiyen böyle hasar ile kamera kayıtlarım mevcut. 

Cevaplar

profile-icon Seçkin 31 Ağustos 13:15

Ford müşteri hizmetleri sağ olsunlar 11 gün sonra aradılar, Lâ fonten, den masal anlattılar. Müşteri hep haksız, çünkü kendileri hep haklı.

Ford Logo Ford 31 Ağustos 11:51

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler