16 Eylül
#12615019

Ford Şanzıman Arızasını Çözemedi!

Ford'un Bursa bayisi olan Şentürkler şanzıman arızası için 2 kere aracımı götürdüm, her defasında ücreti ödeyerek yaptırdım ve oldu dediler ,aradan 1-2 ay geçmeden yine şanzıman arızası aldım ama bu kez Şentürkler Ford bayiliğini iptal etmiş şu an arabam Ford Otokoç'ta ve bana şanzıman beyninin değişmesi gerektiğini söyleyeyim. Yüksek bir meblağ talep ettiler.


Bende Ford'un bunu üstlenmesini ve şentürkler'in hatası olduğunu belirttim. Yapabilecekleri bir şeyin olmadığını söylediler. Ford aracı mı bir daha almam aldırmam, ne firma ne de Ford yardımcı oluyor. Zaten Otokoç'un da yapacağı bir şey yok Şentürkler'den şikayetçiyim.

Yigithan Yigithan 1.725 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yigithan24 Eylül

    Ford bayisinde bulunan şanzıman arızalı aracım hakkında hiç yardımcı olmadılar hatta müşteri ödemeli çıktığını söylediler Ford Genel Müdürlüğü de yardımcı olmuyor arkadaşlar boşuna zorlamayın ben bütün haklarımı kullanacağım aracım çıkar çıkmazda saticam bir dahada Ford almayı düşünmüyorum. Müşterinin hiç hakkı anlamı yok Ford için.

  • Ford Temsilcisi17 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları