sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Parça Tedariği Yapılamıyor

Emrullah Emrullah17 Aralık 2019 09:26

Çetaş otomotivden sıfır olarak aldığımız 34 bd* *** plakalı WF0AXXWPMAHD0*** şasi numaralı Ford Kuga aracımızın sunroof cam tavanı kırıldı kaskodan dosya açtırdık. Kasko firması onay verdi çetaş tedarik geçti yasal olarak tedarik süresi 30 iş günü ve 3 aydır parça gelmiyor bu sorduğumuzda yurt dışından geliyor bu modelin üretimi olmadığından camı da yok diyorlar.

Aracım engelli aracımız ve 3 aydır cam tavanı olmadığından otoparkta üzeri brandalı yatıyor kullanamıyoruz mağduruz Ford müşteri hizmetlerini defalarca avukatımız ve biz aradık kimse bizi muhatap almıyor oyalıyorlar aracımın hasarının giderilmesi veya parçası olmayan arabayı geri almalarını istiyoruz araç engelli kızımızın adına ve onu doktora kontrole götüremiyoruz mağduruz.

Herkes sallıyor ilgilenen yok servis genel müdürlüğe git diyor genel müdürlük güvenlik içeri almıyor. çağrı merkezini ara diyor biz kime gideceğiz satarken iyi ama hasarda kimse yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emrullah 02 Ocak 09:10

Mahmutbey çetaş dan aldığım 34 bdp 788 plakalı Ford Kuga aracımın 2019 ağustos ayında sarnuf camı kırıldı kasko poliçem camı vermesine rağmen Ford bu aracın parçası yok üretimden kalktı diyerek sipariş geçtik diyor ama 4 aydır cam yok ve aracım 4 aydır kapalı otoparktadır cam tavanı kırık olduğu için yağmurlu havada kullanamıyoruz hırsız girebilir diye ücretli otoparkta tutuyoruz araç engelli aracı ve çocuğumuzu kontrole hastaneye toplu taşıma ile götürüyoruz buradan bir şikayet kaydı yapmıştım 1 ay önce Ford size araba verelim 10 günlük ama 1200 lira çekeriz kartınızdan diye alay edercesine bir teklif sunuyor parça tedariği 30 iş günüdür avukatım la görüştüm 4 ay olmuş ben camımı takın istiyorum yedek araba istemiyorum parçası olmayan arabayı satmasınlar o zaman günde defalarca arıyorum Ford çağrı merkezini kayıt alıyorlar çözüm yok şikayetçiğim mahkemeye gideceğim

Ford Logo Ford 17 Aralık 2019 09:32

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler