21 Temmuz
#12302819

Ford Otosan'dan Takılan Ürün Dağıldı

Ford Otosan'dan şikayetçiyim, neden mi? Şöyle anlatayım, benim Ford fokus 2017 model bir aracım var ve 16 bin kilometrede baskı balata garanti kapsamında ses yaptığı gerekçesi ile değişmiş ve yan sanayi parça kullanılmış ve 30 bin kilometrede baskı balata perçinlerinden kırılmış ve garanti kapsamına almadılar.


Ses yaptığı için garantiden değişiyor ama taktıkları yan sanayi ürün dağılıyor, kullanıcı hatası oluyor. Ben gerekli yerlere şikayette bulunacağım, ben Ford Otosan'a güvenmediğimden parçayı bizzat kendim aldım ve onlara taktırdım. Ben Tüketici Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağım o da olmadı bir üst mahkemeye taşıyacağım bu olayı.

Tahir Tahir 1.840 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi22 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları