01 Eylül
#12529837

Ford Otosan'dan Aracımın Arızasına Çözüm Bekliyorum

2015 model Ford Focus aracıma triger kayış değişim bakım yaptırmak istedim. Kars Cihan servis aracıma maddi manevi büyük zararlar verdi. 2018 yılından beri 30 defa dan fazla servis ziyaretinde bulundum. Kars Cihan servis aracıma keyfiyatlarından dolayı bakmayarak. Otosan beni Erzurum Cindilli Otomotiv'e yönlendirdi. Servise yaklaşık 10 defa gitmişimdir.


Gidiş dönüş 400 km den. 3600 km yol yapmışımdır. Servis aracı her götürüşüm aynı arıza ve bir türlü çözüm yok. Motor arıza ışığı yanmakta araç çekişten düşmekte ve aracımın içi benzin kokmaktadır. Servisi kaç defa aramama rağmen usta müşteri ilişkilerine. Müşteri ilişkileri, müdüre; müdür, müşteri ilişkilerine yönlendirmektedirler. Kimsenin kimseden haberi yok. Aracım yaklaşık 20 gündür bu şekilde durmaktadır. Her aramamda hiçbir bilgi alamamaktayım.

Şahin Şahin 3.388 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi02 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları