08 Ağustos 2018
#10761762

Ford Otosan Şanzıman Sorunu

2016 yılında 10 yıllık birikimimle kıt kanaat almış olduğum 2007 model Ford marka otomobil 3-4 ay sonra şanzıman sorunu vermiştir. 2016 Mayıs ayında müracaat ettiğim Ford servisi bana bu araçlardaki şanzıman sorununun kronik olduğunu, aslında bu araçların üretim hatası olduğunu, Ford Otosan a. ş. ’nin araçları toplatmak yerine bu şekilde geldikçe garanti yoluyla yaptırma seçeneğini kullandığını belirterek aracımın garantiden şanzımanını değiştireceklerini belirtmişlerdir. Daha sonra aynı servis tarafından aracım Mayıs 2016 yılında servise alınmış ve yaklaşık 8 ay sonra Aralık 2016 tarihinde aracım şanzımanı yapıldığı gerekçesiyle tarafıma teslim edilmiştir.


Aracımla daha 7500 km gitmeden ve 2 yıl geçmeden Haziran 2018 yılında aracımda aynı sorun tekrar meydana gelmiş ve yine yetkili servise aracımı götürdüğümde aracımı yapamayacaklarını belirterek talebim reddedilmiştir. Ayrıca aracım normal bedelinin yarısı tutarında ödeme taahhüt edilerek geri alınmak istenilmiştir. 2018 Türkiye’sinde halen güç ve para gibi faktörler kullanılarak gücü elinde bulunduranların haklı mağdur edilenlerin haksız gösterilmelerine belki dur denilebilmesi adına;


1- Otomotiv firmalarının yapmış oldukları İyi Niyet Sözleşmelerinin bir bağlayıcılığı olup olmadığı (öyle ki müşteri memnuniyeti adı altında yapılan bu anlaşmalarla müşteriler mağdur edilmektedir. Ford Otosan 01.01.2017 yılında yapmış olduğu İyi Niyet Sözleşmesi ile üstte belirttiğim modeldeki araçlarla ilgili mağduriyetlerin giderileceğini belirtmesine rağmen talebimi reddederek kendi yapmış olduğu sözleşmeye aykırı davranmıştır.)


2- Otomotiv ve diğer firmaların kendilerini tanıtım amaçlı açmış oldukları internet sitelerinde vermiş oldukları taahhütlere aykırı davranmalarının bağlayıcılığı olup olmadığı (öyle ki Ford Otosan aş. 'ye ait resmi internet sitesi olan www.ford.com.tr internet adresinde yedek parça garantisi başlığı altında ‘’servislerinde değişimi yapılan tüm yedek parçalarının 2 yıl sınırsız km garantisi’’ olduğunu belirtmelerine rağmen talebim reddedilmiştir. Resmi internet sitelerinden insanlar kandırılmaktadır. )


3- Otomotiv firmalarının araç geri alımlarında araçların resmi olarak tespit edilmiş araç bedellerine ve ek donanımları da dikkate alınarak tespit edilen piyasa fiyatlarına aykırı fiyat teklifleri sunmaları (Öyleki ilgili Ford Otosan aş. Tarafından aracımın yapılamayacağını ve şirket politikamız gereği gibi komik bir sözlü açıklama ile yarı bedelinde geri alınmak istenilmiştir.)

Turgay Turgay 1.694 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turgay12 Ağustos 2018

    Konuyu araştırıp bilgi vermediğiniz, insanları mağdur edip bir de üstüne dalga geçtiğiniz için teşekkürler Ford. Içimizdeki azda olsa Ford sevgisini tamamen tükettiniz. Artık söz bağımsız Türk yargısında olacaktır.

  • Ford Temsilcisi08 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları