03 Ekim
#12717985

Ford Otosan Kendi Garantisini Kabul Etmiyor

13/09/2019 tarihinde, 2015 model Ford Focus ııı Mca Titanium 1.6 TDCİ 115 4K aracı satın aldım. Aracı 30/09/2019 tarihinde ön tarafından ses gelmesi sebebiyle Eskişehir Ford yetkili servisi Otokoç a götürdüğümde, aracın su kaynattığı tespit edildi ve araştırılmak üzere servise bırakıldı. 01/10/2019 tarihinde Eskişehir Otokoç servis yetkilisi tarafından silindir kapağının açılması gerektiği ve aynı motor arızasından dolayı servis kayıtlarında aracın 90000 km de garanti kapsamında rektefiye işlemi yapıldığı görülmüş ve servis tarafından yapılan işlemin üzerinden 25000 km geçmesi ve 2 yıl olmamasına rağmen, ortalama 18000 TL tutarında bir hasar çıkabileceği söylenmiştir.


Bunun üzerine Ford Otosan a 2 yıl parça garantisi taahhüdüne istinaden yapmış olduğumuz tekrar garanti kapsamına alınması talebimiz 03/10/2019 tarihide aracın 100000 km garanti kapsamında yapıldığı, şu an garantiyi kapsamadığı ve arızanın giderilmesi için servis tarafından belirlenecek tutarın ödenmesi takdirde işlem yapılacağı söylendi. Fakat Otosan'ın 2 yıl parça garantisine dahil edilmesi gerekirdi. Aynı problemi tekrar yaptığı kesinleşmiş ve kullanıcı hatası olmamasına rağmen firma aksi bir tutumla yardımcı olmuyor. Aracı alalı 1 ay bile olmadı. Yıllarca çalışıp borç harç severek ve isteyerek aldığım aracı çöpe atma durumuna geldim. Her yerde öve öve bitiremediğimiz Ford markasından nefret ettim. Yazık günah verilen onca paralara. Ne servis ne Otosan müşterisini insan yerine koymuyor. Verdiği taahhüdü bile kendi kılıfına uyduruyor. Şu aşamada ortaya çıkan sonuç üretim hatası motor arızası 2. Kez tekrarlandığından ve tamir işleminde sonuç alınamadığından garanti kapsamında yeni motor talep ediyorum. Ve bu konuyu CİMER başta olmak üzere her türlü kanuni mecraya taşıyacağım ve takipçisi olacağım. Otosan ile yaptığım görüşmeye kadar olabilir ama Ford bu işi çözer umudu taşıyordum. Burada yazılan kötü yorumlara bile aldırış etmemiştim ama anladım ki Ford araç için bir daha tövbe.

Melih Melih 8.200 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melih03 Ekim

    Zaten konuyla alakalı çözüm alacağımıza son derce inanarak size aktardım. Fakat bugün bana şikayetim üzerine yardımcı olmayacağınızı ilettiniz. Sonuçta kullanıcı hatası olmadığı ve aynı arızayı 25000 km 2 yıl geçmeden bir kez daha tekrarlaması sizden kaynaklandığı apaçık ortada. Araçtan ve motordan anlayan ve Ford a son derece güvenen birisiydim. Her eleştiriye kulak tıkayarak markanızı tercih ettim ama maalesef beni büyük hayal kırıklığına uğrattınız. Bu konu hakkında ne kadar sürerse sürsün ve nereye başvura bilirsem, her mecrada hakkımı arayacağım.

  • Ford Temsilcisi03 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları