10 Nisan
#11827134

Ford Otosan Garanti Kapsamı!

Ford Otosan garanti kapsamında olan aracımın aküsünü, daha önce birkaç kez garanti kapsamında değişmiş olmasından ve aracımda taksimetre ve tepe lambası (taksi) olmasından dolayı değiştirmiyor. (Aracım sıfırdan taksi ve o şekilde garanti verildi.) ilk değişimde 3 gün sonra akü arıza verdi fabrika hattından dolayı ikinci akü 2 ay sonra yine arıza verdi ve değişim yapılmıyor.

Kadir Kadir 4.507 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kadir13 Nisan

    Herhangi bir bilgilendirme olmadı. Ne haliniz varsa görün demeye getirdiler. Ford araç aldığım için çok pişmanım. Müşteri memnuniyeti kesinlikle yok. Yaptıkları gerçekten sahtekarlık.

  • Kadir10 Nisan

    Sorun giderilmesi ve Ford Otosan garantisini verdiği parçayı değiştirmedi. Gerekli evraklarla yasal yollardan hakkımı arayacağım. Sakın Ford a bulaşmayın. Araçları ve servisleri sıkıntılı.

  • Ford Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları