27 Mayıs
#12033079

Ford Otosan Ayıplı Aracını Kabul Etmiyor!

24.01.2019 tarihinde Sakarya Ford Akgün Plaza’dan 2018 model Ford Courier Titanium Plus marka ve model bir araç satın aldım "0" km olarak. Araç 4.000 km'ye geldiği zaman yağ arıza lambasıyla birlikte servis lambası yaktı ve servise gittiğimde aracım yağ seviyesinin arttığını söylediler. Böyle bir durumun çok mantıksız olduğunu söyleyip nedenini sorduğumda bana yağın içine mazot karıştığını söylediler ve ben bunun bir sorun olduğunu dile getirmeme rağmen bunun normal bir durum olduğu konusunda ısrar ettiler. Üstelik durumu bana izah eden servis görevlisi bana bu aracı uzun yolda kullanmam gerektiğini, şehir içinde kullanırsam bu durumu yaşayacağım gibi saçma bir cümle kullandı.


Bu araç satılırken bana şehir dışı kullanmam gerektiği söylenseydi bu kadar para verip bu aracı satın almazdım. Bu araç bana satılırken aracın 15.000 km'de bir bakımı olduğu söylendi ama bu aracı ben daha 4.000 de yağ değişime götürmek zorunda kaldım üstüne üstlük daha 10.000 km bile olmadan tekrar aynı sorundan dolayı tekrar gitmek zorunda kaldım. Bu araç bana satılırken bakımları 15.000 olarak söylenmesine rağmen ben ortalama 5.000 km de bir bakıma gitmek zorunda kalıyorum. Normal bir motorda yakıt yağ karterinin içine karışmaz, eğer karışıyorsa zaten bu motor bozuktur. "0" km aracımda bozuk motor bulunuyor şu anda. Yağ seviyesini düzenli olarak takibimde seviyenin yükseldiğini gözlemleyip 9.000 km'de tekrar servise gittim ve bu motorun sorunlu olduğunu söyleyip araç için değişim talebinde bulundum.


Eklediğim videoda görüldüğü üzere aracın serviste resmi olmayan incelemesi sırasında, servis görevlisi yağ seviyesini kontrol etti ve seviyenin yükseldiğini onayladı, servis müdürü M**beyin de durumdan bilgisi var ve kendisi de çok iyi biliyor ki yağ karterine yakıt karışması normal bir durum değil. Aracın değişim talebinde bulunduktan sonra Ford Otosan Genel Müdürlüğü'nden telefonla geri dönüş sağlayıp bana bu değişimin mümkün olmadığını söyleyip durumu Haziran ayında gelecek güncellemeyle çözeceklerini söylediler. Donanımsal bir problemi yazılımla çözebileceğini zanneden bir zihniyete sahip mühendisleri ve servisi bulunan bir firmaymış Ford Otosan. Konuyu resmi makamlara taşıyıp Tüketici Hakları'na şikayette bulunacağım.

Furkan Furkan 17.569 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Furkan10 Haziran

    Hala iletişime geçilmedi ve çözüm sağlanmadı.

  • Furkan30 Mayıs

    Hala benimle iletişime geçilmedi.

  • Ford Temsilcisi27 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler