Ford Otosan Ataşehir Servis Parçayı Takmadan Arabayı Teslim Etmiş

Fahri Fahri19 Eylül 23:02

Daha önce 30 bin km'de durup dururken motor arızası verip "kullanıcı hatası" denerek yeni motor bedeli tarafıma ödetilen Ford Kuga aracımın motorundan tekrar ses gelince yetkili servise götürdüm. Sesin motordan değil volan dişlisinden geldiği ve tamir için ödeme yapmam gerektiği söylendi. Sıfırdan motor takılan aracın daha 10 bin km olmadan aktarım dişlisi bozuluyor. Buna ayrı şikayet açmak lazım fakat, iş bununla da bitmiyor. Tamir ücretini ödedim. 

Servis aracı teslim etti. Eve gidip bagajı açınca unutulması neredeyse imkansız olan karter koruma kapağını gördüm. Kocaman karter koruma kapağını öylece sokup vidalarıyla bagaja atıp aracı teslim etmişler. Acaba başka hangi parçalar takılmadı diye düşünüyorum şu an. Servisi aradım ulaşamadım. Facebook'tan, Instagram'dan yazdım, tabi ki cevap yok. Bu araç bir hafta serviste kalmış bir araç, acele verilen bir araç değil. Allah'tan frenler falan değişmedi, yoksa diskleri takmadan aracı teslim edecekler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Cem

Cevaplar

Ford Logo Ford 21 Eylül 08:38

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler