06 Eylül
#12557527

Ford Otosan Araç Arızalarına Çok İlgisiz

2018 Ocak'ta aldığım arabam 2018 Mayıs'tan beri motor arızası veriyor. Buna bağlı üç defa yolda kaldım. İki defa çekiciyle servise getirdiler. Servis hatayı bulamadı. En son ısrarlarımla değişim talebimi Ford Otosana ilettiler. Kırk gündür Ford Otosan'dan haber yok. Biz kurumsal bir firma diye düşünüyorduk ama hiç te öyle değilmiş. Bu gidişle mahkemelik olacağız herhalde.

Mustafa Mustafa 644 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa11 Eylül

    Şikayetlerimize çözüm üretmiyorsunuz. Araçla defalarca yolda kalmama rağmen Ford Otosan mühendisleri bilgisayar üzerinden yaptıkları kontrollerde araçta bir sıkıntı olmadığını ifade ediyorlar. Bende araçta sıkıntı yoksa neden motor arızası verip yolda kaldığını öğrenmek istiyorum cevap yok. Bu işten bir şey anlamadım. Araç bir sonrakinde yüksek hızla motor arızası verse ve kaza yapsa bunun altından nasıl kalkacaksınız. Aracın hatasız olduğuna karar veren mühendisleri bu aracı bir müddet kullanmaya davet ediyorum. Yolda kalsalar acaba ne yaparlar?

  • Ford Temsilcisi06 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları