01 Ocak
#11381718

Ford Otokoç Eskişehir Hiçbir Konuda Yapıcı Değil!

Yıllardır Ford marka araç kullanıcısıyım ve Otokoç Eskişehir' de aldığım hiçbir hizmetten memnun kalmadım, dolayısıyla bir daha asla gitmeyeceğim. Bakım ve işçilik fiyatları diğer illere göre çok yüksek. Buna rağmen periyodik bakımlarını abartılı faturalarıyla yaptırdım ve o kadar özensiz şekilde yapılmıştı ki her yeri yağ kir içinde teslim edildi. Farklı tarihte küçük bir kaza geçirmem sebebiyle garanti içindeki kaskolu aracımı tamir için bıraktım. Çamurlukta 10 cm göçük, ön kaputta 10 cm çizik oluştu. Bu kısımları lokal boyamak yerine parçaların tamamını bana sormadan boyamışlar ve o kadar kötü boyamışlar ki portakal kabuğu oralardan daha pürüzsüzdür. Bu duruma itiraz etsem de bir sonuç alamadım ve yaklaşık 8 ay içinde bu boyanan yerler kabuk kabuk soyulmaya başladı. Sanayideki en baz seviyedeki usta bile bundan daha iyi bir iş yapardı. Yetkili servis diye güvenip bıraktığım aracımı her seferinde farklı bir hayal kırıklığıyla aldım. Bir daha asla Otokoç Eskişehir'e iş yaptırmam. Geçtiğimiz Kasım ayının ilk haftasında Yeni Focus almak için şehirdeki tek bayi olduğu için görüşmeye gittim ve aracın fiyatının henüz belli olmadığını, Kasım sonu ya da Aralık başında belli olacağını söylediler. İletişim numaramı verip araç geldiğinde bilgi vermelerini rica ettim ve test sürüşüne katılma isteğimi bildirdim. Yıl sonu geldi ancak şimdiye kadar herhangi bir dönüş gerçekleşmedi. Otokoç Eskişehir'de kalite ve müşteri memnuniyeti adına bir vizyon görmüyorum.

Aytaç Aytaç 9.167 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aytaç'ın Teşekkür Mesajı19 Eylül

    Otokoç Eskişehir yapmış olduğu işin hatalı olduğunu, önceki şikayet ve taleplerimi ilgisizlikle karşıladıklarını da kabul etti ve çözüm için tekrar boyamaları yaptı. Henüz bir soyulma, vernik atması olmadı, olursa da ne zaman olursa olsun getirebileceğimi, sorunun çözüleceğini söyleyen Osman Bey'e ve teşekkür ediyorum. Tekrar aynı hataların olmamasını temenni ediyorum.

  • Ford Temsilcisi02 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları