23 Ocak
#11487042

Ford Otokoç Bornova Servis Mağdur Ediyor?

27,12,2018 tarihinde %50 kusurlu bir trafik kazası yaptım. Kaza sonucunda aracımı satın almasını yaptığım ve aynı zamanda servis olan Bornova Otokoç servisine çektirdim. 07/01/2019 tarihinde hasar durumunu öğrenmeye gittiğimde yılbaşı sayımı mazereti ile hiçbir işlem yapmadılar.


Allianz Sigorta’dan kaskolu aracıma 7 günlük araç teminini dahi zorla yaptılar. Gittiğiniz zaman servis elemanları bomboş oturuyor. İn cin top atıyor. Arada yetkili bulasın. Arabamı aldığım bayii olması nedeniyle gittiğim servisten memnun değilim.


Mağduriyetimizle ilgilenen yok. Demek ki satana kadarmış. Ford gibi değerli bir markanın böyle servisleri bünyesinde barındırması ne acı.

Ayşe Ayşe 3.403 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayşe23 Ocak

    Biz Ford ecosport aracımızdan memnunuz. Otokoç Bornova servisinizden şikayetçiyiz.

  • Ford Temsilcisi23 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler