16 Ekim
#12796867

Ford Oto Kurt Yetkili Servisi

2 ay önce şanzıman arızası nedeni ile servise başvuru yaptım. Çatal diye bir parça ve debriyaj merkezi değişecek dediler. Değişim yapıldı ancak arıza giderilmedi. Sağlam olan parçayı değişmiş ve bana yok yere 6000 TL ödeme yaptırdılar. Ertesi gün hatanın devam ettiğini söyledim tekrar müracaat ettim bu sefer de şanzıman beyni değişecek diyorlar.


Gereksiz yere sağlam parçayı değişmişler. Değişen parçayı iade etmek istedim hatalarını kabul etmiyorlar. Kesinlikle serviste bir işlem yaptırmayın. Daha arıza ne onu bile tespit edemiyorlar. Yok yere sırasıyla parça değişiyorlar düzelmezse başka bir parça sonra yine başka bir parça diyerek maliyeti 3 katına çıkarıyorlar. Şikayetçiyim.

Mehmet Mehmet 2.520 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet22 Ekim

    Geri dönüş bile yapılmadı neyin kafası bu?

  • Ford Temsilcisi16 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları