Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ford Müşteriye Dolandırıcı Gözüyle Bakmak!

2.432görüntüleme
Yunus
Yunus 11 Kasım 2020 23:38

07.11.2020 'de öğlen saat 1 sularında Ford Balıkesir şubesine gittik. 4 arkadaş Ford Puma almak için bayiye girdik. Kapıdaki kadın bizi yetkili olduğunu tahmin ettiğim birine yönlendirdi gittik arkadaşın yanına anlattık durumu arabayı anlattı bizde 4 kişi alacağımızı , ne gibi indirim yapabileceklerini sorduk. 

Arkadaş direkt ne yapıyorsunuz dedi? İlk başta anlam veremedim sonra 2 arkadaşımın avukat ben devlet memuru diğer arkadaşımın öğretmen olduğunu söyledik sonrasında, arabayı ne yapacaksınız dedi? Bineceğimizi anlattık. Dedi satacak mısınız? Anlayamadık. Yok bineceğiz dedik. 

Tekrar ne is yapıyorsunuz dedi sonrasında numaralarımızı aldı falan tabi bizde almaktan vazgeçtik doğal olarak çünkü arkadaş bize dolandırıcı muamelesi yaptığı, yetmezmiş gibi polis gibi GBT sorgusuna çekti. 

İşin tuhaf tarafı bu muameleden sonra bizim ondan araba alacağımızı düşünmesi. Koca Ford su tarz yetkililerle çalışıyor yazık. Zaten içeride kimse yoktu. Oraya gelmeden önce farklı firmaların bayilerini gezdiğimiz de doluydu. Velhasıl bu tarz insanlarla buraların yürümesi çok zor. Ford Türkiye gereğini yapar umarım. Yoksa yazık olacak.

Ford Logo
Ford12 Kasım 2020 11:56

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler