sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Müşterisinin Arkasında Durmuyor!

Melik Melik06 Mart 2019 10:47

Umarım bu mail adresinden bir dönüş alabilirim. Konuya şöyle başlamak istiyorum bundan 3 yıl önce çok emek vererek bir Ford Mondeo araç satın aldık plakası 22 E** 104 M*** S**** adına eşimin adına şimdi ben bu maili size neden atıyorum. Nereden başlasan bilemedim aracımızı satın aldığımızdan itibaren sürekli sorun yaşadık ve ona rağmen bir kere bile satmayı düşünmedik çünkü bundan önce de Ford Focus aracımız vardı konforundan memnunduk bize alırken birkaç tanıdığımız demişti Ford almayın işte müşterisinin arkasından durmuyor ona rağmen inanmadık tekrar Ford tercih ettik. Biz Edirne Keşan'da ikamet etmekteyiz buradan satın aldık aracımızı ve buradaki servisiniz kapandı daha sonrasında tekrar araçla ilgili sıkıntı yaşadığımızda Edirne merkezdeki servise getirdik orada bakımını yaptırdık bakımını yaptırdıktan kısa bir süre sonra yine ekranda mekanik arıza ışığı yandı yine oraya getirdik tabi Edirne merkez uzak olduğu için ve araçla gitmemiz sıkıntı olduğu için sürekli çekici kullanmak zorunda kaldık ve biz aracımızı kendi servisinde yaptırmamıza rağmen dün yine aynı sorunu yaşadık ve yine işimizi gücümüzü bırakıp çekiciyle arabamızı Edirne merkezdeki servisinize götürdük.

Saat 7 ye kadar bekledik ve servisin bize verdiği cevabı söylüyorum size biz sorunun neyden kaynaklı olduğunu bulamıyoruz motoru açmamız gerek mekanik bir arıza var sanırım eğer motoru açmamızı kabul ederseniz 5.000 TL ile 50.000 TL arası masraf olabilir kabul ederseniz açalım bakalım. Evet evet doğru yazdım tam 50.000 TL'den bahsediyor arkadaşlar sanki biz aracımızı 10.000 TL'ye aldık Ş**** K*** kullanıyoruz her gün servisten çıkamıyoruz ve bizden kaynaklı olmayan tamamen mekanik bir arızayı bize bir rakam vermeden kabul ederseniz işinize gelirse diyorlar kısacası. Bu arada 4 aylık hamileyim sürekli doktora gitmemiz gerek ve şu an yaşadığım sıkıntı stresi anlatamam size. Aracımızı kullanamıyoruz doktora gitmem gerek doktorum şehir dışında ve biz bunun için aracımız varken araç kiralamak zorunda kalıyoruz. Mağduriyetimizi anlatabiliyor muyum? Sizden ilgi çözüm ve yardım bekliyoruz bu konuda ve ben sizden cevap alamazsam cevap alana kadar bütün mercilere mail atmayı düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 06 Mart 2019 10:50

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler