Ford Kuga ve Bitmek Bilmeyen Arızaları

Meral Meral24 Eylül 19:24

07.07.2019 yılında Ankara Ford başer'den teslim almış olduğumuz Ford Kuga aracın sürekli arıza vermesi. Araç teslim aldığımız ilk günde bagaj kapağının altı yarılmış şekilde geldi. 

Birkaç ay sonra arka sol camın ilk kullanımda düşmesi ve krikonun bozulması bir ay sonra yedek anahtarın düşme çarpma olmadan ortadan ikiye ayrılması şehir dışından gelirken seyir halinde iken kendini kitlemesi ve şanzıman hatası vermesi akabinde yine evin yanında araç uyarı vermesi partikül filtresi arızası vermesi bundan birkaç hafta sonra motor arıza lambasının yanması ve tekrar servise götürdük arızanın giderildiğini söylediler oksijen filtresinin arızası olduğunu söylediler araç bir gün sonra yine aynı arızayı verdi ve bu hafta pazartesi servise araç bırakıldı ve bir parçanın değişmesi gerektiğini ve ekim ayında geleceği bildirildi ve bugün Otosan'dan aradılar aracın parçasının olmadığı söylendi katalizör parçası bulamamışlar aracımın değiştirilmesini talep ediyorum. 

Ve bu sırada ikame araç kredi kartım olmadığından dolayı verilmedi tarafımıza bir haftadır araç olmadığı için işe gidemiyoruz pandemi nedeni ile iş yeri özel araçla gelinmesini istiyorlar. Aracımın değiştirilmesini istiyorum ve artık bunaldık. Bu kadar sıkıntılardan bizim de zamanımız değerli. Sıfır aracı sürekli servise götürmekten sıkıldık ve bunaldık artık. Bir an önce halledilmesini istiyorum.

Cevaplar

Ford Logo Ford 25 Eylül 08:30

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler