11 Haziran
#12095938

Ford Kuga Otomatik Şanzıman Hatası!

2014 model Ford Kuga aracım otomatik vitestir ve yetkili servis olan Otokoç bakımlıdır. Aracım 2017 yılında Bornova Otokoç'ta şanzıman hatası yüzünden revize işlemi görmüştür, (araç 3 yaşındayken) daha sonra bende de bu yıl içinde yine şanzımanda problemler olmaya başladığından dolayı yine Bornova Otokoç'a aracımı teslim ettim. Bana şanzımanın komple değişmesi gerektiğini garanti süresi dolduğundan dolayı masrafının bana ait olduğunu tebliğ ettiler masrafının'da 62 000 TL olduğunu dediler. Düşünün araç 5 yaşında bunları yaşıyor ayrıca 2. Kez yaşıyor çünkü 2017 yılında zaten revize işlemi yapılmış. Aracımı kullanamıyorum mecburen Otokoç Bornova'dan geriye çektim ve şu anda yatıyor. Avukatım aracılığı ile tüm görüşmelere ve yazışmalara başlıyorum, sonuç alamazsam mahkemeye başta aldığım şahıs olmak üzere dava açıyorum.

Suat Suat 13.081 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Suat19 Haziran

    Aracıma hiçbir destek yapamayacaklarını söylediler! Yani 2014 model Ford Kuga'nız var araç full servis bakımlı, sadece servise girmiş arıza ve bakımlarında 2017 yılında bir şanzıman arızası vermiş yine o zaman garanti kapsamında diye yetkili servis işlem yapıp göndermiş! 2 sene sonra tekrar şanzıman arızası veriyor araç burada 2 sebep çıkıyor ortaya ya o zaman nasılsa garantisi bitmek üzere diye sallamasyın işlem yapıldı, ya da Ford Kuga otomatik şanzıman araçlar kısa sürede şanzıman arızası veriyor. Zira 5 yaşında suv bir araca ne yaparsan yap, nasıl kullanırsan kullan şanzıman 2 kere bitemez. Süreci artık mahkeme çözecek bu yazışmaları okuyan herkese şunu diyorum 100 000 TL civarında bir araçta bunu yaşadım kimseye Ford Kuga araç vede servisinin ve Otosan şirketinin ilgisizlikleri yüzünden kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kendileri için çok kolay çözümü olan bir işlemde bile 62 000 TL talep etmeleri çok manidar. Sürecin her aşamasını yazacağım bugün avukatım ile zaten ön hazırlık yaptığımız dava sürecine başlıyorum.

  • Suat11 Haziran

    Teşekkür ediyorum mağduriyetimin giderilmesi hususunda yardım ve desteklerinizi bekliyorum...

  • Ford Temsilcisi11 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları