Ford Kuga 2019 Titanium Araçlar Arızalı Çıktı

Banem Banem11 Ekim 12:08

2019 Ekim ayında Antalya Otokoç dan 2 adet Ford Kuga Titanium paket araç aldık. Aracımızın birinde İlk olarak dururken titreme ve vites değiştirirken vuruntu problemi başladı. Aynı zamanda araç içi multimedya üstünden ses gelmeye başladı. Servise götürdüğümüzde titremenin normal olduğu ve multimedya kısmına izolasyon yapıldığı söylendi. Daha sonra titreme ve vuruntu nedeni ile 2-3 kez daha servis ile görüştük sonunda aracı servise alarak sağ motor takozunun patlak olduğunu tespit ettiler ve değişimini yaptılar. 

Daha sonra seyir halinde iken araç titreme ve gaz kesmeye başladı. Servis ile tekrar görüştük partikül temizliği yaparken hissettiriyordur dendi. Bununla beraber 2-3 sefer daha aynı problemi yaptı ve servise müracaat ettik. Yazılım güncellemesi yapıldı. Hiçbir işe yaramadı. Daha sonra seyir halinde yine aynı problem oluştu ve motor arıza ışığı yanarak yolda kaldık yol yardım ve servis ile görüştük sonrasında aracı servise aldılar ve partikül sensörü değişti bunun üzerine iki sefer daha motor arıza ışığı yanarak yolda kaldık şu an ise egzozun değişimini beklemekteyiz. Bunlara ek olarak bir seferde sollama yaparken araç gaz kesti vites düşürme ve yükseltme yapılamadı şanzıman devre dışı kaldı.

2. Aracımızda aynı sebeplerle aynı günde 2 sefer motor arıza ışığı yanarak yolda kaldı. Araç değişimi talebinde bulunduk ve reddedildi. Komik gibi aracı şehir içinde fazla dur kalk yapmamamız uzun yolda 70 km/saat hızla 20 dakika kullanmamız gerektiği söylendi. Şu an aynı problemi yaşayan bir çok Kuga kullanıcısı mevcut ve bu sorun araç kaynaklı, servislerde bu sorunla uğraşan bir çok kullanıcı var. Sonuç olarak Ford özellikle Otosan aracı satıp insanların parasını alıp gerisine bakmıyor. Kendilerinde olan sorunun arkasında durmuyorlar. Biz şu an servisten çıkamaz durumdayız, araçlar arıza veriyor servise gidiyoruz, iş yapamaz duruma geldik.

  • - Görüntüleme
  • 2Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Ford Logo Ford 12 Ekim 08:27

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hakan 2 hafta önce  

    Bizde sizin gibi gidip gidip geliyoruz sensörler değişiyor sonuç aynı hani şimdi bu araçlar garanti altında bitince ne olacak çok merak ediyorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler