Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Ford Kuga 1.5 Ecoboost Motor 2. Silindir Arızası

7.564görüntüleme
Elif
Elif 23 Kasım 2020 20:54

Müşteri memnuniyeti yönetim politikanızda; 50 yılı aşan deneyimiyle müşterileri için güvenilir ve müşteri odaklı çözüm ortamı yaratmayı taahhüt eder. Müşteri mutluluğu ''1'' numaralı işimizdir diye devam eden politikanız var. Yalnız ben çok mutsuzum. Benim şu an çok ama çok önemli bir sorunum var ve bu sorunumu sadece siz çözebilirsiniz. 10 gündür çözemediniz. Umarım en kısa sürede çözülecektir. Ford Kuga 2015 model 1.5 Ecoboost 52800 km. De bir araca Sahibim. Ve 2. Pistonu çalışmıyor yani motor arızası yani üretici firma hatası. Tepretoğulları servisiniz buna benzer 2 araç da daha piston ve motor arızaya rastladıklarını belirttiler. Onun üzerine tüm dünyada Kuga ile ilgili forumları, yorumları, blog kısacası her yazıyı okumaya başladım. 

Motor arızalarının fabrika çıkış kaynaklı olduğunu bol bol okudum. Gerek ülkemde, gerek dünyada bu motor ve piston arızalarının çok ama çok olmasından dolayı; motorlarda yenilenmeye gidilmiş ve revizyon yapılmış. Daha doğrusu iyileştirme yapılmış. Kronik arızanın önüne geçilmiş. Edirne Tuzcular Ford yetkili serviste Mayıs ayında aynı sorunun yaşandığını, müşteri memnuniyeti adına sadece hizmet bedelini ödediğini biliyorum. Rutin bakımı yapılmış ve onun bedeli alınmış. 

Sadece bir sorum olacak. 52800 km.'de bir araç nasıl oluyor da motor arızası verebiliyor?200000 ya da 300000 km. De değil sadece 52800 km. Olan bir araçtan bahsediyorum. Sadece 5 yaşında ve uzatılmış garantisi de 6 ay önce bitmiş bir araçtan bahsediyorum. Geçen hafta şehir içinde yolda giderken titremeyle anlaşılan bir arıza. Acaba şehirler arası yolda yüksek hız ile giderken bir anda bu olay meydana gelse. Allah esirgesin sonunu düşünmek bile istemiyorum. Gelelim asıl konuya; şifahen yaptığımız şikayetimizde bir gelişme yok. Getirin aracınızı tamir edelim diyen yok. Arayan yok. Soran yok. Ciddiye alan yok. İlgilenen yok. Ben de dedim ki bari yazıya dökeyim resmiyet kazansın. O zaman belki ilgilenen olur.

Sizden ricam, on gündür binemediğim canım arabamla birazcık yakından ilgilenmeniz. (Bu arada benim isteğim üzerine eşim bana bu aracı aldı.) Özetlersem 2015 model Ford Kuga 52800 km. 34 BGN*****plakalı 1.5 Ecoboost motor arızası veren 2. Pistonu çalışmayan aracımın bir an önce, acilen, ivedilikle tarafınızdan yaptırılmasını, işlemin öne alınmasını önemle rica ediyorum. Sürekli arayıp tamam bakacağız demekle olmuyor. Acilen çözüm üretmek gerekiyor. Müşteri memnuniyeti ''1'' numaralı işiniz ise lütfen gereğini yerine getirin.

Ford Logo
Ford24 Kasım 2020 10:00

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler