Ford Kötü Yol Yardımı Ve Araç Sorunu

Can Can02 Temmuz 22:06

Kasım 2019 'da aldığım yeni Ford Focus marka aracım 2 hafta önce ilk uzun yolunda defalarca anahtar işareti arızası vererek çekişten düştü ve en sonunda motor soğutma suyu aşırı sıcak arızası vererek kendini korumaya aldı. Yol yardım ile görüşmemde memleketim olan Kütahya'ya bağlandım ve 200 km uzakta olan Kütahya'ya gelmem istendi. Serviste yapılan kontroller sonucu müşür arızası tespit edildi ve 1 hafta sonra bu salı günü serviste 1 gün kalarak arıza giderildi dendi. Bugün 2. Uzun yolculuğumda 200. Km'de yine ayrı motor soğutma suyu arızası verdi ve arkamda kamyon varken araba kendini stop etti. Şans eseri yanımda bulunan cepe girerek ölümden döndük. Yol yardım ikame araç ve çekici ayarlayacağını söyledi ve 2 saat sonunda Salihli'ye aracım çekildi. Saat 4 gibi olay yaşandığı için defalarca yol yardım ve Salihli'de bulunan yetkilileri 6 olmadan önce araç ayarlamaları için aradım. Her seferinde tamam demelerine rağmen saat 7 8 gibi bana araç bulamayacaklarını söylediler. Konaklama teklifini korona nedeniyle kabul etmedim. Daha sonra 150 TL'ye kadar yol yardım parası verebilirlermiş sağ olsunlar (inanmıyorum hiçbir sözlerine artık ama) kendi imkanlarımla taksi bulup yine kendi imkanlarımla otobüs bekledikten sonra şu an Kuşadası'na gidecekken ancak İzmir'e araç bulabildim. Oradan bulursam artık yine kendi imkanlarımla Kuşadası'na gideceğim ki yoldayım şu an. İkame araç ve süresi konusunda daha bir sürü sıkıntı var yazmaktan sıkıldım artık ama Allah bir daha Ford'a işimi düşürmez umarım. Reklamlarla yaptıkları işin hiç alakası yok.  Bir an önce elden çıkaracağım arabayı.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Can 20 Temmuz 21:34

Merhaba, daha önce 2. Arızamda yazmıştım. Yine çözüldü demelerine rağmen 3. Kez aynı arızayı 3. Uzun yolumda yaptı. Ford güzel bir marka olsa da Ford alan herkesi buradan net bir dille uyarıyorum. Ford yol yardımı rezalet ötesi bile değil. Hiçbir şekilde yardım etmiyorlar. İşlem başlattım demelerine rağmen hiçbir şey olmuyor. Yine dağın başında kalmama rağmen taksi bile çağırmıyorlar. Her şeyi kendi imkanın ile yapıyorsun geri dönüş zaten yok. Şu an ayıplı mal satmış Ford bakalım bundan sonra ne yapacak, tek tek yazacağım buraya. Araba almak isteyen arkadaşlar lütfen bunları göz önüne alın ondan sonra ben gibi mağdur olmayın. Özür bile dilemiyorlar inanınki. Toplantılarında biz müşterimize helikopter yolluyoruz diye övünen Ford taksi bile göndermiyor olayın özeti bu. Arıza kısmına geçmiyorum sattıkları malın arkasında ne kadar duracak lar bu ayıplı mal olayından sonra göreceğiz.

profile-icon Can 08 Temmuz 11:07

Olay 2 Temmuz günü yaşandı aracımı pazartesi günü Kütahya'dan Salihli'ye giderek alıp geldim. Saat 14:30 da beni aradılar aracı almam için yola çıktığımda Çetaş bayisindeki arkadaş 6 dan sonraya kalırsam arabayı alamayacağımı söyledi. Yetişememe korkusu yüzünden seneler sonra ilk defa 122 km hızla giderken radar cezası yedim. Yola çıkmadan önce elimdeki ikame aracı Salihli'ye bırakacağım konusunda yol yardım ile anlaştım fakat saat 6 da orada olduğumda kimsenin bu durumdan haberi yoktu. Ne çetaş bayisi aranmış ne de aracın kiralandığı filoyla konuşulmuş. Aracın kiraladığımız arkadaşı arayarak mail atmasını ya da aramasını rica ettim ve 40 dakika orada bekledikten sonra tamam aracınızı bırakabilirsiniz dediler. Gerçekten baştan sonra rezalet bir yol yardım ile karşılaştım. Daha doğrusu ben onlara yardım ettim onlar bana değil. Bu süreçte maddi manevi inanılmaz zarar uğramama rağmen karşı taraftan bir özür dileme bile görmedim. 2012 yılında 99 polonun serviste kalmasına karşı beetle veren Volkswagenden bu duruma düşmek gerçekten üzdü. Yeni focus gerçekten güzel bir araba fakat bu yaşanılan durum gerçekten de tiksindirici bir durumdu. Ayrıca yeni focusa muadil olarak boş paket Egea vermek de komik bir durum.

profile-icon Can 03 Temmuz 18:46

26 saat sonra aracım geldi. Gelen firmaya dün aracınız var mıydı diye sorduğumda evet ama bize soran olmadı dendi. Baştan sona yalan dolan içinde bir yol yardımı hikayesi yaşıyorum. Daha araç için bugün öğleden sonra başvuru yapılmış. Bir çok araç saymalarına rağmen firmadan sadece Egea araç istenmiş. Volkswagen firmasında aynı durum babamın başına geldiği zaman 15 senelik babamın aracına karşılık 2 günlük 0 beetle verilmişti. İki firma arasındaki farkı çok açık bir şekilde gördüm. Bu kadar mağduriyete rağmen hala ben arayınca bana cevap veriyorlar. Gerçekten çevremdeki herkese anlatacağım bu durumu ben düştüm başkası düşmesin.

Ford Logo Ford 03 Temmuz 08:38

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Oguz 13 Ağustos 09:53  

    Can bey merhaba sizinle irtibata geçmem mümkün mü benzer bir problem için size danışmak istiyorum 05365652018 bana ulaşırsanız çok sevinirim

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler