14 Mayıs
#11969544

Ford Kötü Hizmet Veriyor!

11.03.2019 günü Bursa Şentürkler Ford servisine, kaza yaptığım aracı bıraktım. Sol ön kapıda darbe vardı; kapı saçı değişecekti. Ancak kapının içi açıldığında bazı parçaların zarar gördüğü belirlendi. Bunlardan biri de camı kaldıran plastik kriko.
Aracı 18.03.2019'da servisin "Aracınız hazır" demesiyle aynı bayiden teslim aldım (Teslim almak zorunda kaldım; ikame araç sürem bitti).


Bana cam krikosunun tamir edildiğini ve parça siparişini Otosan genel merkeze ilettiklerini, parça geldiğinde montajının yapılacağını söylediler. O günden sonra bana 4 farklı tarih söyleşiler. Hala belli bir tarih yok. Değişen kapının boya işlemleri de çok kötü; nokta halinde boyanmamış bölümler var.

Suat Suat 2.225 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi14 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları