sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Kar Otomotiv Eyüp Şanzıman Sorununu Yapamadı!

Tuncay Tuncay30 Temmuz 2019 17:42

2012 yılında sıfır olarak aldığımız Ford Fiesta aracımız yaklaşık 50 bin kilometredeyken Aralık-2018'de yaşadığımız kaza sonrası önden hasar aldı ve bilgi ekranında şanzıman hatası uyarısı çıktı. Yetkili servise güvendiğim için ve kasko da olduğu için aracı Eyüp'teki Kar Otomotiv'e getirdik.

İlk tespit sonrası 20bin TL üzerinde hasar söylendiğinden Sigorta şirketinden gelen eksper aracın hurdaya çıkma durumu olduğunu bize bildirdi. Araç hurdaya çıksa, yetkili servis 5 kuruş para alamayacağı için hasar fiyatında indirim yaptı ve eksper ile anlaşıldı. Aracı teslim aldıktan 1 ay içinde bilgi ekranında yine Şanzıman hatası uyarısı cıktı. Kar otomotive aracı götürdüğümde, aracın sağlam olduğu, gönül rahatlığı ile binebileceğimiz söylendi.

Temmuz ayında ise, araç yaklaşık 52000 kilometredeyken otobanda 80'le giderken birden hız 30-40'a düştü ekranda da yine Şanzıman hatası uyarısı belirdi. Kazaya kadar hiçbir sorunu bulunmayan aracın kaza sırasında oluşan Şanzıman sorunu bu servis tarafından giderilememiştir. Aracı hurdaya çıkarmamak için hasar maliyeti artmasın diye Şanzıman tamir edilmemiş ve sigortadan haksız para kazanılmıştır. Ben hakkımı helal etmiyorum, servis tarafından kazaya bağlı olmadığı söylenen şanzıman sorunu 50 bin kilometrelik bir araçta çıkar mi!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Tuncay 20 Eylül 2019 21:28

Ford Fiesta aracımızı sattım, kurtuldum. Şimdi tam olarak hangi marka alacağıma karar vermedim ama hangisini bir daha ömrümün sonuna kadar almayacağımı çok iyi biliyorum. Otomatik vites Ford araçlardan ve bu yetkili servisten uzak durun, rahat edin.

Ford Logo Ford 31 Temmuz 2019 08:04

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler