Toplam çözüm sayısı
..
Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Ford İyi Niyet Yok

10850görüntüleme
Ömer
Ömer 30 Kasım 2020 16:55

2016 model 2017 trafiğe çıkışlı Ford Ranger Wildtrak aracın 2. Sahibiyim. Araç 0 km'den itibaren Tokat Ford Yetkili Servisi Oruçlar'da düzenli bakım yapılmıştır. Henüz yüz bini doldurmamış aracım tokat Turhal istikametinde düz yolda hem de cruise kontrolle 90 km süratte giderken aniden ses çıkarıp tümüyle çekişi bıraktı. İleri ya da geri hareket etmeyen araçla çekiciyle servise geldim. Birkaç gün sonra arızanın Tork ® konvertörden kaynaklandığını, yenisi ile değişiminin 55000 TL masrafı olduğunu belirttiler.

Bu fahiş fiyatın üzerine Ford Türkiye'ye aracın iyi niyet garantisi kapsamında tamirinin yapılması konusunda talepte bulunduk. Ancak anlayış gösterip, tamamen veya kısmen garanti kapsamına alacaklarına, araç için bu kadar hayati öneme sahip bir parçanın sürücü müdahalesi de olmadan arızalanmasının kendilerini ilgilendirmediğini söyleyip kestirip attılar.

Bir daha Ford almam aldırmam. Volkswagen ®'in bir sürü hatalı hatalı şanzımanı bir tl almadan değiştiği ülkede Ford'un böyle davranması yazıktır. Markanızı kendiniz yere atıyorsunuz.

Ford Logo
Ford01 Aralık 2020 07:46

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ömer
Ömer01 Aralık 2020 17:14

Yardımcı olan ya da olmaya çalışan yok, buraya otomatik mesaj atıp bir yere varamazsınız.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Ömer
Ömer01 Aralık 2020 17:13
 

Ford yetkililerinden hiç ses yok, otomatik mesajla insanları oyalamayın!

İsmail
İsmail04 Aralık 2020 01:27
 

Merhaba dün aynı sorun bende yaşandı İzmir Aydın oto yolunda 100 ile giderken benimde aniden araç arızalandı bugün söküldüğünde ise sizinle aynı sorunla karşılaştık eğer siz çözüm bulduysanız bu bilgiyi benimle paylaşırsanız sevinirim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler