sta-4-hoverİyi Çözüm

Ford İyi Niyet Yok

Ömer Ömer30 Kasım 2020 16:55

2016 model 2017 trafiğe çıkışlı Ford Ranger Wildtrak aracın 2. Sahibiyim. Araç 0 km'den itibaren Tokat Ford Yetkili Servisi Oruçlar'da düzenli bakım yapılmıştır. Henüz yüz bini doldurmamış aracım tokat Turhal istikametinde düz yolda hem de cruise kontrolle 90 km süratte giderken aniden ses çıkarıp tümüyle çekişi bıraktı. İleri ya da geri hareket etmeyen araçla çekiciyle servise geldim. Birkaç gün sonra arızanın Tork konvertörden kaynaklandığını, yenisi ile değişiminin 55000 TL masrafı olduğunu belirttiler.

Bu fahiş fiyatın üzerine Ford Türkiye'ye aracın iyi niyet garantisi kapsamında tamirinin yapılması konusunda talepte bulunduk. Ancak anlayış gösterip, tamamen veya kısmen garanti kapsamına alacaklarına, araç için bu kadar hayati öneme sahip bir parçanın sürücü müdahalesi de olmadan arızalanmasının kendilerini ilgilendirmediğini söyleyip kestirip attılar.

Bir daha Ford almam aldırmam. Volkswagen'in bir sürü hatalı hatalı şanzımanı bir tl almadan değiştiği ülkede Ford'un böyle davranması yazıktır. Markanızı kendiniz yere atıyorsunuz.

  • - Görüntüleme
  • 2Destekçi
  • 2Yorum
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

profile-icon Ömer 01 Aralık 2020 17:14

Yardımcı olan ya da olmaya çalışan yok, buraya otomatik mesaj atıp bir yere varamazsınız.

Ford Logo Ford 01 Aralık 2020 07:46

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İsmail 04 Aralık 2020 01:27  

    Merhaba dün aynı sorun bende yaşandı İzmir Aydın oto yolunda 100 ile giderken benimde aniden araç arızalandı bugün söküldüğünde ise sizinle aynı sorunla karşılaştık eğer siz çözüm bulduysanız bu bilgiyi benimle paylaşırsanız sevinirim

  • profile-icon Ömer 01 Aralık 2020 17:13  

    Ford yetkililerinden hiç ses yok, otomatik mesajla insanları oyalamayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler