22 Ağustos
#12474242

Ford İle Komik Bir Olay

2005 model aracımızı Ford'a ait bir bayiden 2. El olarak aldık. Araç Ford Otosan tarafından 1 yıl kullanılmış ve ihale ile bayiye verilmiş. Bayiden de biz aldık. Bir çok muayeneye girdi, bakımları serviste yapıldı, 270 bin km ye geldi. 2019 Temmuz ayında muayenesi geldi ve Tüvtürk e gittik, aracın kayıtlarında Benzinli olduğu ve araç tipinin ise kamyonet gözüktüğü söylenerek muayene ret edildi. Araç ruhsatımız da ise doğru şekilde dizel ve hususi binek otomobil gözüküyor. Sisteme bu bilgilerin girilmesi için (eski dönem emniyet) yeni dönemde noterler görevlendirildi. Noter tarafından ise; aracın uygunluk belgesi veya bulunamaması durumunda aracın teknik özelliklerini gösteren bir belgenin getirilmesi halinde bilgilerin güncelleneceği söylendi. Bununla ilgili bir yazısı da mevcut. Gel gör ki "profosyonellerden" oluşan Ford servisi bu talebimizi ret etti. Yazıyı okuyup anlayacak bir servis yetkilisini Bursa'da bulamadık. Ford Türkiye'ye durumu anlattık. Onlar da, "böyle bir usulün olmadığını, uygunluk belgesinin 10 yıl sonunda imha edildiğini, fabrika tarafından da araç özelliklerini gösteren belgenin verilemeyeceği" iletti. Şimdi soruyorum; noterler birliğinin yazdığı ortada, sizin servislerinizde bakım gören araç ortada, teknik özelliklerini gösteren belgeyi vermemenizin nedeni nedir? Yakışmadı Ford, komiksiniz gerçekten. Kendi aracının özelliklerini kendi servislerinden veremeyen. Biliyorum sizin de çok umurunuz da olacaktır. Ben yazayım da okuyanlar sebeplenir belki.
Tüvtürk için diyeceğim o ki siz bu aracı defalarca muayeneden geçirdiniz? Far ayarlarını iyi görmenize rağmen! Aracı sistemde daha önce benzinli ve kamyonet tipinde göremediniz mi? Noterler birliğine ise şunu söylemek istiyorum, aşağıda yazdığınız yazıya işlem yapılmıyor ve yazıdan haberleri yok, kendi kendinize mi yazı yazdınız anlamış değilim?

A.cumhur A.cumhur 1.246 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi23 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları