24 Ağustos
#12484450

Ford Hukuksuzluğa Devam Ediyor

2016 model ve 53.000 km' de olan Ford Focus 'un otomatik şanzıman da kavrama hatası diyerek serviste parça değişmesi gerektiğini söylediler. Ben aynı arızadan dolayı daha önce de servise götürmüştüm sadece kavrama ayarı yapıldı denerek bana teslim edilmişti.


Garanti kapsamında olan ve titizlikle binilen bir araçta şanzıman arızası nasıl olabilir? Parça değişimini kabul etmedim ve aracın yenisi ile değişmesini talep ettim. Bundan sonraki süreci de hukuki olarak devam ettireceğiz.

Murat Murat 4.385 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi26 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

  • Murat24 Ağustos

    2016 model Focus için yazdığım şanzıman arızası ile alakalı olarak aynı sıkıntıyı yaşayan diğer arkadaşlara sesleniyorum. (mail adresim: [email protected], bana buradan ulaşabilirsiniz beraber haklarımızı araya biliriz) Garanti kapsamındaki bir araçta oluşan şanzıman ve motor arızası ağır bir kusurdur ve ürün ayıplı mal statüsüne girmektedir. Dolayısıyla tüketici şu dört hakka sahiptir. 1) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,2) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,4) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini istemehaklarına sahiptir. Tüketici bu haklardan dilediğini kullanabilir.

Ziyaretçi Yorumları