05 Ağustos
#12387677

Ford Grand C-Max Kelebek Cam Fitilleri 2 Yılda Çürüdü

Garantisi devam eden 2016 model Grand CMAX aracımın sağ ve sol arka cam kelebeklerinin yan kısımlarındaki cam fitillerinde çatlama ve yarılma olması sebebi ile oluşan deformasyon için Ford Metinler bayisine başvurduğumda aracın garantisi devam etmesine rağmen Ford merkezden "arızanın malzeme, işçilik ve montaj hatasından kaynaklanmadığı kanaatine varılmıştır" cevabı gelmiştir.


Garantisi devam eden aracın resimlerden de görüleceği üzere kullanıcıdan kaynaklanması mümkün olmayan kısmındaki cam fitillerinin değişimini kabul etmeyip ürettikleri ve sattıkları ürünlerinin arkasında durmamaktadırlar.


15 yıllık Ford kullanıcısı olarak Ford Otosan'ın sorumluluğu kabul etmeyip suçu müşteriye bulmasını kabul edemiyorum. Aynı sıkıntının başka Grand C-Max kullanıcıları tarafından da yaşandığı internette yapılan ufak bir araştırmayla görülecektir.


Ford Otosan'ın hatasından döneceğini umuyorum.

Ünsal Ünsal 5.533 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ünsal16 Ağustos

    Şikayet üzerinden 11 gün geçmesine rağmen Ford Müşteri İlişkilerinden benimle iletişime geçen olmadı. Böyle bir hatayı kullanıcı kaynaklı olarak yorumlamak Ford Otosan'a ne kazandırır, ne kaybettirir, hesaplamaları daha da uzun sürmez umarım.

  • Ford Temsilcisi05 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları