Ford Genel Merkez Ve Servis Takipsizliği!

Burak Burak10 Temmuz 23:26

Araçlarımızı Ford yetkili servise güvenerek bırakıyoruz ama nelerle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Aracıservise bırakmadan önce 45 000 bakımı için fiyat aldım. Yetkili servisler arasında en yakın olan ve en ekonomik olanı sürekli gittiğimiz servisti. Fiyatta anlaştık ve aracı bıraktık ardından telefon geldi servisten 30.000 km de yapılması gereken değişimler yapılmamış 45.000 km bakımına bırakılmış ve şimdi onun için ek ücret talep ediyorlar. 

yani hem 30.000 hem de 45000 bakımını ekonomik şekilde yaptırdığımızı sanırken servisin kelime oyuna gelmişiz normalden pahalıya yaptırmışız bakımı orada geçen hak hukuk meselesi kimseye helal olmasın neyse. Genel merkezi aradığımda durum ile ilgili sözde kayıt açtılar daha geri dönüş olmadı 1 aydır.

Genel merkez 30 bin ve 45 bin bakımlarında nelerin yapılacağından bir haber servise yönlendiriyor. 25 dakika boyunca tepretoğulları Ford'a ulaşmayı bekledik ama nafile sonuç ulaşamadık. Yanıltma  tutarına kalem çekip bari arabayı alalım dedik tam bir çile o zaman başladı zaten.

Aracın bitmesini öğrenmek için Şahsuvaroğlu Kaynarca'yı 45 dakika boyunca santralde bekledik ama bir türlü servis danışmanına ulaşamadık. En sonunda İzmit'ten bindik arabaya Şahsuvaroğlu'nu araya araya Kaynarca'ya geldik. 

hala açan yok telefonları. Şimdi şunu sormak gerek @ Ford Otosan bir insan aracın durumunu öğrenmek için 75 km yol mu gitmeli yoksa 1 saatini telefonda harcamalı. Ford güzel kaliteli dediğimiz markadan daha ucuz araçlara daha kolay ulaşabiliyoruz. Durumu servise de şikayet ettik alaycı tavırla siz kurtarın bu durumdan şikayet edin ,hani vardır ya istediğin yere şikayet et tabiri adamlar haklıymış o kadar şikayet ettim sonuç 0 geri bile dönmediler. 

O günden beri yetkili servis bitmiştir. Bir daha da Ford mu f-- alırım r*** alırım servisleri 10 kat daha ilgili. Keşke denetleyebilseniz müşteriye önem verseydiniz.

Cevaplar

Ford Logo Ford 13 Temmuz 08:26

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler