15 Nisan
#11849871

Ford Garanti Ve Memnuniyet Politikası

2018 Model Ford Focus Trendx 1.6i 125Ps pws aracımda vites topuzunda yer alan krom kaplamalarda yüzük ve metal hiçbir sürtünme olmadan soyulma çizilme mevcuttur. Direksiyonda aşırı solma ve ön göğüs plastik aksamında şişme vardır. Henüz bir yaşına girmemiş araçta bu şekil hatalar olması markanızın imajına ve kalitesine yakıştığını düşünüyor musunuz? Garantiden değişimi düzeltilmesi adına yaptığım başvurumu reddedip marka olarak müşteri memnuniyetine önem verdiğinizi savunuyorsunuz.


Aynı paralara farklı marka araç almış olsam ve aynı problemle karşılaşmış olsam çözüm üretilmişti. Sağlıklı bir iletişim kuracağım herhangi bir muhatap dahi bulamıyorum. Markanızın yıllardır kullanıcısıyım ancak garanti ve memnuniyet politikalarınız markanıza olan güven ve hassasiyetimi yerle bir etmiştir. Problemlerime çözüm bulunmadığı takdirde şikayet var sayfasından tutun her yerde markanızın izlemiş olduğu politikalar sonucu oluşan memnuniyetsizliğimi dile getireceğimdir.

Sercan Sercan 4.151 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sercan17 Nisan

    Aracım ile ilgili geri dönüş yapmanızı rica ederim

  • Ford Temsilcisi16 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları