sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Garanti Süresi Ve Servis Bakımları!

Kenan Kenan21 Eylül 12:51

 2017 Ford Transit sahibiyiz. Şirket aracımızın tüm bakımları serviste yapılmıştır. Aracımız 101.000 km'dir. 10.09.2020 tarihinde aracımızı 100.000 bakımı için servise götürdük ve bakımı yaptırdık. 17.09.2020 tarihinde aracımızda egzoz filtre temizlemek için sür uyarısı verdi ve daha sonra servise tekrar götürdük. 

Temizleme yöntemi ile çözülemediğini ve parça değişimi gerektiğini söylediler. Aracımızda bakımlardan kısa bir süre sonra bunun gibi sorunlar çıkacak ve önceden belirlenemiyorsa serviste bakım yaptırmanın ne anlamı var. 

Bakım zamanı bu hata bulunup çözülse parça değişim gerektirmeyebilirdi. Araç arıza ışığı vermediği için bakımda bu gibi şeylere bakılmıyormuş yani. Serviste bakım yaptırmanın bir kıymeti yok. Çünkü sistem müşterinin parasını cebinden nasıl alırım üzerine kurulmuş. Ford genel merkeze şikayette bulunmama rağmen onlarda olumsuz yanıt verdiler.  

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Kenan 23 Eylül 09:57

Müşterinize değer vermiyor musunuz? Kayıt altına aldık, araştırıp döneceğiz deyip kafanızı kuma gömüyosunuz. Bu mudur sizin hizmet, kalite ve marka anlayışınız.

profile-icon Kenan 22 Eylül 10:38

Çözümlemeyi düşünüyor musunuz?

Ford Logo Ford 21 Eylül 13:17

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler