Ford Garanti Sürecini Yok Sayıyor

Mehmet Mehmet 27 Haziran 2019 17:03

2018 Ford Fiesta aracım, şehir içinde seyir halinde iken durdu. 24 Haziran'da 2019 çekici araç üzeride İzkar Ford yetkili servisine nakil ettirdik. İzkar yetkilileri aracın aks arızası olduğunu, Ford Otosan ile görüştüklerini, aks arızasının kullanıcı hatası olduğunu! Garanti süresi devam etmesine rağmen garantiden yararlanamayacağımızı, ancak bedel karşılığı tekrar çalışır hale getirebileceklerini ilettiler. Bu kadar az kullanılmış yeni bir araçta, bu tip can güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atacak bir arızanın olması başlı başına skandal. Müşteri hizmetlerini defalarca aramamıza rağmen olumlu bir cevap alamadık.

Ford müşterisine yardımcı olmaktan ziyade zaman geçirip başından savmaya çalışıyor. Aks arızası garanti kapsamında değil ise hangi tür arızalar garantiye dahil anlamak mümkün değil. Yıllar içinde Fiesta'nın son üç model neslini kullanmış sadık bir müşterileri olarak içinde bulunduğumuz durum ve markanın müşterisine muamelesi manidar. Ford marka güvenilirliğinde değil, müşterisini mağdur etmede birinci maalesef.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 28 Haziran 2019 07:34

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler