27 Haziran
#12180424

Ford Garanti Sürecini Yok Sayıyor

2018 Ford Fiesta aracım, şehir içinde seyir halinde iken durdu. 24 Haziran'da 2019 çekici araç üzeride İzkar Ford yetkili servisine nakil ettirdik. İzkar yetkilileri aracın aks arızası olduğunu, Ford Otosan ile görüştüklerini, aks arızasının kullanıcı hatası olduğunu! Garanti süresi devam etmesine rağmen garantiden yararlanamayacağımızı, ancak bedel karşılığı tekrar çalışır hale getirebileceklerini ilettiler. Bu kadar az kullanılmış yeni bir araçta, bu tip can güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atacak bir arızanın olması başlı başına skandal. Müşteri hizmetlerini defalarca aramamıza rağmen olumlu bir cevap alamadık.


Ford müşterisine yardımcı olmaktan ziyade zaman geçirip başından savmaya çalışıyor. Aks arızası garanti kapsamında değil ise hangi tür arızalar garantiye dahil anlamak mümkün değil. Yıllar içinde Fiesta'nın son üç model neslini kullanmış sadık bir müşterileri olarak içinde bulunduğumuz durum ve markanın müşterisine muamelesi manidar. Ford marka güvenilirliğinde değil, müşterisini mağdur etmede birinci maalesef.

Mehmet Mehmet 6.042 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi28 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları