08 Ağustos
#12408223

Ford Garanti Sorunu

Yaklaşık iki hafta önce, 2017 model Focus Titanium 1.5 TDCİ otomatik şanzıman araç seyir halindeyken şanzıman arızası uyarısı verdi. Durduktan sonra araç hareket etmedi. Bir süre bekledikten sonra kapatıp açınca uyarı kayboldu. Yetkili sevisi aradım, aracı getirmem söylendi. Yetkili serviste araç bilgisayara bağlandı ve 'herhangi bir arıza kaydı yok, şanzıman kendini korumaya almıştır' denilerek işlem sonuçlandırıldı. Daha sonra sınırlı şanzıman işlevi uyarısı sıklaştı ve araçta gaz almama, vuruntu yapma, vitese geçmeme gibi sorunlarla karşılaştım. Aracı satın aldığım Otokoç Yetkili Servisine götürüp durumu anlattım. İlgili görevliyle yaptığımız 3-4 telefon görüşmesinde 'aracı test ettik, sorun görünmüyor, arıza kaydı da bırakmamış ama kontrol etmeye devam edeceğiz' gibi şeyler söylendi. Sonunda şanzıman yağ kilit tapa bölgesinde yağ kaçağı tespit edilmiş. Yetkili servis, garanti birimini arayıp araçta herhangi bir dış müdahale-kaza vs... Olmadığını belirterek şanzıman yağ değişimi talebinde bulunmuş ancak garanti bunu reddetmiş.


Ertesi gün aracın altında yağ kalıntısı gördüğüm için 444 36 73 numaralı telefonu arayıp kilit tapa ve şanzıman yağı değişim talebinde bulundum. Müşteri hizmetleri arayıp sorunun o bölgede kullanılan malzemeden kaynaklı olmadığını ve talebin yine reddedildiğini iletti. Yaklaşık 18 aylık ve 33 binde olan aracın bakımları yetkili serviste ve zamanında yapılmıştır. Araçta herhangi bir dış müdahale de olmadığına göre, garanti bunu neden karşılamaz?

Nizamettin Nizamettin 10.411 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

 • Nizamettin13 Eylül

  Mustafa bey, FB kullanmadığım için buradan cevap vereyim. Evet, bu sorunla ilk defa karşılaştım. Yetkili servisin ‘kullanıcı kaynaklı bir sorun değil’ ve Ford garanti biriminin herhangi bir inceleme yapmadan ‘fabrikasyon hatası değil’ dediği bu durumda müşteriye dava açmaktan başka yol bırakılmıyor. Sorun devam ederse aynı yola başvuracağım.

 • Nizamettin06 Eylül

  Ford Direkt hattından arayıp ‘biz bunun üretim kaynaklı olduğunu düşünmüyoruz, yapacağımız bir şey yok’ dediler. Arizaya yetkili servisiniz baktı, benim herhangi bir müdahalem olmadı. Kullanım hatası veya müşteri kaynaklı bir sorun diyemediğiniz bir arızayı karsilamayacaksaniz, garanti neye yarar? En kısa zamanda bu aracı satacağım. Ürününün arkasında durmayan markalardan uzak durulmasını tavsiye ediyorum.

 • Nizamettin08 Ağustos

  Ford Direkt hattınızı aradım ama yardımcı olamayacaklarını söylediler.

 • Ford Temsilcisi08 Ağustos

  Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları