08 Ağustos
#12404605

Ford Garanti Sorunu!

02.08.2019 günü garantisi devam eden Ford Focus Sedan marka aracımın bagaj yayının tamiri Ford Otosan'ın yetkili servisi Kars Cihan Otomotiv 'e başvurdum. Ancak yetkili servisteki kaporta ustası bunun garantiden yapılamayacağını kullanıcı hatası olduğunu söyledi. Ben de bu yayın bagajın köşesinde yer olmasına rağmen köşeden geçirilmeyip orta bir yerden geçirildiğini ve herhangi bir bagaj kullanımından bu yayın devamlı zarar görebileceğini belirtmem üzerine bagaj yayının olduğu bölümü tekrar inceledi ve köşede yer olduğunu buradan geçirilebileceğini söyledi. Arıza Ford Otosan garantiye atıldı ancak Ford Otosan da garantiden yaralanamayacağımı bildirdi. Bende Ford müşteri hizmetlerini arayıp frd-526291 numaralı şikayet talebi oluşturdum, fakat buradan da olumsuz cevap geldi.
Yetkili servisteki ustanın yayın çok ortadan geçirildiğini yayın bundan dolayı zarar gördüğünü ve bagaj hacmini daralttığına kabul edip fabrika kaynaklı bu hatadan şahsımın usta tarafından suçlanarak kullanıcı hatası denilmesi akla ve mantığa sığmayacak bir durumdur.
Bagaj yayının arızalı halinin ve bagajın yükleme yapılan yerin neredeyse ortasından geçtiğinin fotoğrafı ektedir. Aracımın arızalı olan parçasının garanti kapsamında ücretsiz onarımını talep ediyorum.

Harun Harun 5.128 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi08 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları