Ford Garanti Parça Reddi

Uğur Uğur04 Mayıs 14:52

2010 yılından beri Ford marka araç kullanıcısıyım hemen hemen tüm modellerini aldım ve kullandım 2018 temmuz ayında yeni Ford kuğa titanyum araç aldım. Genel olarak Ford marka araçları sevdiğimden dolayı memnuniyetle kullanıyordum son 5 aydır direksiyon simidindeki deri hem tahriş olmuş hem de renk veriyor. Dolayısıyla aracı kullanmak zorlanıyorum ve keyif alamıyorum. Aynı şekilde on konsolda kabuklanma ve soyulma mevcut 15 gün önce Diyarbakır'daki Diyarbakır otomotiv Ford servisine müracaat ettim. Daha önce de kullandığım ve sürekli gittiğim bir servis kendilerinden gayet memnunun fakat merkezin garanti kapsamında değişimi red ettiğini söylediler. Ben yaklaşık 5 araç hiç marka değiştirmeden kullandım hem sadık bir müşteriyim hem de devamlı servisleri kullanan bir müşteriyim bu günden sonra gönlümde taht kuran Ford artık gözümde bir kömür oldu. Bundan dolayı asla bir daha almayacağım ve tavsiye etmeyeceğim. Müşteriniz yıllarca size sadık kalacak hiçbir garanti işlemi yapmayacak ve ilk defa garanti kapsamında işlem için başvuracak ve siz red edeceksiniz. Üstelik 1.5 yaşında 250 bin tl olan araç için; bugün satıyorum ve bir daha sizin yüzünüze bakmıyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Uğur 04 Mayıs 15:01

10 Senedir sizi tercih ediyorum değerlendirmenizi bunun üzerinden yapınız yazdıklarımda oldukça ciddiyim sizi tercih etmek içimden gelmiyor artık hassasiyetinizi bunu düşünerek değerlendiriniz TSK.

Ford Logo Ford 04 Mayıs 14:53

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler