Ford Focus  ve Yetkili Servis Hizmeti!

Tufan Tufan05 Aralık 2019 18:57

Ford Focus 2014 model dizel aracımın hiçbir şey yokken sabah kalktığımda akünün bitmiş olduğunu gördüm, kumanda bile açmadı daha sonra Ford servisine gittim doğru dürüst bakmadan içeri bile almadan bana bir fatura çıkardılar 14.000 TL.

Önce iyi niyet garantisi falan denildi ama Red geldiği için bu fiyata yapılacağı söylendi. Sebebi ise tesisat yoluyla modül şu almış denildi. Önce aracı bıraktım evde Sabah gittim geri aldım yaptığım araştırmada oto elektrikçisi ne gittim. Arızanın gemi modülünde olduğu söylendi bunu yapabilecek olan bir beyinciğe gitmemiz gerektiğini diğer bir adıyla oto elektronik.

Oto elektrikçi Gem modülü söktü arızayı model üzerinde tamir şeklinde giderdi. Aynı elektronikçi servisle irtibata geçip durum hakkında bilgi almış kendisine verilen bilgiye göre silecek suyu motorunun tesisatı su verdiği şeklindeymiş yine servis modifiyeli silecek suyu motoru almam gerektiğini söylemiş yaptığım araştırmada ise böyle bir şeyin olmadığını ama servisi neden böyle bir şey dediğini anlayamadım anlayamadım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 06 Aralık 2019 07:35

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler