sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Focus Yeni Kasa ve Yanlış Bilgi Vererek Araç Satışı

Candan Candan7 ay önce

31.12.2018 'de Yeni Kasa Ford Focus 1.5 ti vct sıfır araç satın aldım. Aracı satın alırken bana satıcı Ford Bayisinde bulunan aynı aracın dizel otomatiği üzerinden anlatarak bana aracı sattı. Satıcı satın alacağım, görmediğim (bayide yoktu) araçta joistik vites, start stop (dur kalk, stop etme) kablosuz şarj ve ön tarafta sensör olduğunu hem söyledi hem de WhatsApp yazışmaları ile söyledi.

Ben de satıcıya İtimat ederek aracın ön ödemesini ve kredi işlemleri ile aracı satın aldım. Araç 03.01.2019'da Ford bayisine geldi ve bana almamı söylediler bayiye gittim ve ayrıca aracı teslim eden teknik görevli araçta start stop (dur kalk, stop etme) özelliği var diye anlattı.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Candan 6 ay önce

Bence müşterinize ''değerli'' olarak değil ''değersiz'' müşterimiz diye hitap edebilirsiniz! (değersiz olduğumu hissettirdiniz) Bu satırları yazmak istemezdim ama maalesef yazmak durumunda bırakıyorsunuz, değerli olsaydım gerekli, ciddi bir şekilde iletişimi sağlardınız. Arabayı alalı 7 ay geçti ve yaşadığım durumu yazdım, sözlü olarak anlattım ve hala Herhangi bir aksiyona geçmiyorsunuz. Ortada bir sorun var.

profile-icon Candan 7 ay önce

Merhaba, Daha önceden hem telefon ile hem de çağrı merkeziniz aracılığı ile aynı sorunu konuştuk, mail ile yazdım geriye dönüş yapacağız dediler ( aynı bu mailde olduğu gibi) ama bu zamana kadar bir dönüş/bilgi vermediler. Bu durum Ford için kalitesizlik, iyi hizmet vermeme anlamına gelmektedir. Problemin çözümü sağlanmamıştır.

Ford Logo Ford 7 ay önce

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Orkide 6 ay önce  

    Vah Ford'un hâline. Müşteri hizmetleri diye bir şey yok. Fiilen var ama işlevi yok. Yazık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler