23 Ağustos
#12482950

Ford Focus Kronik Şanzıman Beyin Hatası

Ford Focus2013 model 1.6 ti-vtec otomatik arabam var şanzıman beyni arızalı olduğunu söyledi servis sanayiye götürdüm aynı şekil şanzıman beyni arızalı değişmesi gerektiğini söylediler. Bu konuyu araştırdım bayağı kronik bir sorun olduğunu gördüm kronik bir sorun olduğuna göre müşteriler neden mağdur oluyor aracım daha 68000'de böyle bir şeyi olması akıl mantık almıyor ve servis 7000 lira istiyor sanayideki ustalar 3000'e değişim yaparız diyorlar. Servisteki parça satan kişiye parçanın markası ne diye soruyorum söylemiyorlar. Ford'un deyip geçiştirdiler ve bunu da araştırdım üzerindeki parça Continental marka bir parça lafın özüne gelelim bu kronik sorun bizim mi hatamız Ford'un mu bunun acısını biz neden çekiyoruz ben mağdurum mağduriyetimi kim giderecek şikayetim kronik sorun bizlerin değil onların mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

İbrahim İbrahim 12.969 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim27 Ağustos

    2013 Ford Focus1.6 ti-vtec aracımın kronik şanzıman beyni arızasını tabii ki her daim müşterilerine ödeten kurum tabii ki bunu da kendileri karşılamadığı gibi servisleride kazıklamaya çalışıyor müşterilerini nasıl olduğunu anlatayım. Servise gittim parça fiyatı 6600 lira istedi 7000'e takarız dedi neyse çıktım oradan biraz piyasayı araştırdım otosanla konuştum aynı taktıkları parçayı 2050lira getirttim ve servise gittim bu parçayı takın dedim takmadılar bizden almalısınız dediler parçayı dedim aynı parça ben uyguna aldım yok dediler biz otosandan alıyoruz dediler tamam bende oradan aldım dedim sizin 6600 lira dediğiniz parçayı aynı yerden ben 2050 liraya aldım dedim ne dediysem yapmadılar çıktım oradan neyse götürdüm sanayide yaptırdım. 1. Ford'un kronik bozuk olan parçasının mağduru neden müşteriler. 2. Servisler müşteri kazıklamak için kurulmuş şirketlerdir. Ford ve servislerinden şikayetçiyim bunlara bir çözüm bulunmalı.

  • Ford Temsilcisi26 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları