14 Ağustos
#12431875

Ford Fiesta Çekişten Düşüyor

2018 yılında aldığım 2017 model yeni kasa Ford Fiesta markalı aracım ve yetkili servisi beni canımdan bezdirdi. Aracım seyir halinde çekişten düşüyor 6. Viteste hızlandığım çok dik olmayan rampalarda 3. Viteste hız kaybediyorum. Kontağı açıp kapattığımda sorun gidiyor, belki 5 belki 105 km sonra araç aynı şekilde tekrardan çekişten düşüyor. Bahsettiğim arıza yaklaşık 4 ay önce motor arıza lambasının yanmasına neden oldu. Arıza ile ilgili servise başvurdum ilgilenmediler bile. Yeni araçların her tarafında sensör olduğunu sensörden dolayı böyle bir hata yapabileceğini ifade ederek aracı servis kaydı bile açmadan sıfırlayıp verdiler.


Yine bu olaydan yaklaşık 1 ay sonra araç sorun çıkarmaya başladı ve motor arıza lambasını yaktı. Tekrar servisin yolunu tuttuk. Araçta bir sorun olmadığı hatta arıza lambasının araç test edilirken söndüğü ifade edildi. Eski arıza kaydından aracın turbo valfinin arızalı olduğu görülmüş turbo valfini değiştirme kararını vermişler. Aracın turbo valfi değiştirilerek araç tekrar bana teslim edildi ama arızam hala devam ediyor. Bu arıza nedeniyle sollama sırasında araç çekişten düştüğünden ailem ile birlikte iki kez ciddi kaza tehlikesi atlattık. Ford'un genel müdürlüğünü arayarak aracın sorununun giderilmesini giderilemiyor ise aracın değiştirilmesini talep ettim. Talebimi değerlendirmeye aldıklarını aracı servise bırakmam gerektiğini söylediler. Aracı servise bıraktım araçta problem olmadığı servis tarafından genel müdürlüğe iletildi ve talebim red edilerek aracı servisten almam gerektiği söylendi.


Aracımı teslim aldım yola çıkar çıkmaz servisin ne hikmetse bir hafta deneyip tespit edemediği arıza tekrar oldu ama servis kapanmıştı. Birkaç gün sonra aracı arıza yapmış bir şekilde servise götürdüm bağladıkları bilgisayar aracı görmedi. Bağlantıyı söktüklerinde ise aracın yanmayan arıza lambası vermediği hata ve uyarı kalmadı. Usta araçta arıza olduğunu hata içi getirmem gerektiğini söyledi. Hafta içi servisi arayıp yaşanan olayı anlattığımda bizde neden olmuyor diye saçmaladıklarından o servise götürmek istemedim.


Aracın çekişten düşmesi ve sorunum devam ediyor. 2 gün önce aracın tekrar motor arıza lambası yandı. Ey Ford ve yetkilileri sorun yaşamayayım diye heveslenerek sıfır aldığım araçtan soğudum. Biz paramızı da canımızı da zamanımızı da çöpten toplamıyoruz. Tüm iyi niyetimle yarın başka bir yetkili servisinize gideceğim. Sorunum giderilmez ise yasal süreci başlatmaktan başka bir çarem kalmadı.

İbrahim İbrahim 7.863 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi15 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları